Chavez’in Kanser Hastalığı Halefini Belirlemesine Neden Oldu

Kanser olan Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in taraftarları (Juan Berreto / AFP / Getty Images)

Bu haftasonu 58 yaşındaki Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in hastalığı kesinleşti. Durumuna önlem olarak potansiyel halefini belirledi.

Associated Press’e göre birçok doktor, Chavez’in durumunu olumlu görmüyor. Doktorların vücudunda yeniden kötü huylu kanser hücrelerine rastlamasının ardından Chavez, bugün yeni bir cerrahi operasyon için tekrar Küba’ya gidecek. Dr Carlos Castro, Associated Press’e hastalıkla ilgili yaptığı konuşmada “Bir sarkom gibi görünüyor, sarkom tehlikelidir “ dedi ve kanserin potansiyel olarak akciğer ve diğer alanlara yayılabileceğini, bu durumun hastalığın giderek daha çok kötüleşmesine neden olacağını belirtti.

Chavez, destekçilerinden yeni bir seçime gidilmesi durumunda yaklaşık altı yıllık bir dönem boyunca Başkan Yardımcısı olan ve siyasete hakim olan Nicolas Maduro’ya oy vermelerini istedi. Halefini duyururken, “Cumhurbaşkanı olarak Nicolas Maduro’yu seçmelisiniz” diye cumartesi gecesi televizyondan yayın yaptı.

Chavez, bir buçuk yıl içinde dördüncü kez Küba’da tedavi altına alınacak. “Bu ameliyat kesinlikle çok gerekli ve tedavi önümüzdeki birkaç gün içinde olacak” dedi. ”Tanrı’nın da izniyle, geçen seferkiler gibi bu durumdan da galip çıkacağız. Bundan son derece umutluyum” diye ekledi.

Şu anki durum, devlet başkanının tedavisi adına Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği’ndeki (OPEC) 14 yıllık liderliğine son vereceğini gösteriyor.

Chavez’in destekçileri, devlet başkanlığında yapılan ilanın ardından ülke boyunca şehir meydanlarında toplanarak sosyalist lidere manevi destek verdi.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.