Chicago, Çin Lideri Ziyareti Öncesi Kırmızı Bayraklarla Donatıldı

ABD’de temaslarda bulunan Çin Devlet Başkanı Hu Jintao’nun Chicago’ya düzenleyeceği ziyaret öncesi şehir Çin ve ABD bayrakları ile donatıldı. Kırmızı Çin bayraklarının dalgalandığı Chicago sokaklarında renkli görüntüler oluştu.

ABD Başkanı Barack Obama’nın davetlisi olarak ABD’ye giden Çin Devlet Başkanı Hu, Washington ziyaretinin ardından bazı kongre üyeleri ile bir araya gelmek üzere Chicago’ya geçmeye hazırlanıyor. Hu’nun ziyareti öncesi Chicago sokakları kırmızı Çin bayrakları ile donatıldı. Washington ziyaretinin ilk gününde Çin’deki azınlık etnik grupların gösterileri ile karşılaşan Çin Devlet Başkanı, Chicago’da ise bayraklarla karşılanacak.

WASHİNGTON’DA PROTESTO
Bu arada ABD’nin başkenti Washington, dün Çin’e yönelik geniş protesto gösterilerine sahne olmuştu. Protestocular, ABD Başkanı Obama’nın Çin lider Hu’yu kabul ettiği saatlerde Beyaz Saray’ın önündeki kaldırım ile çevresindeki caddeleri doldurdu.

Uygur Türklerinden Tibetlilere, Tayvanlılardan Vietnamlılara, Amerikan insan hakları kuruluşlarından çevrecilere, farklı protestocuların sloganlarının aynı anda Beyaz Saray’ın etrafında yankılandığı gösteride, tüm katılımcıların Çin’e yönelik ortak eleştirisi insan hakları, demokrasi ve özgürlük alanında oldu. Protestocular, Hu’nun üzeri çarpı işaretli portresini taşıdı, protestolarını Uzak Doğu danslarıyla da süsledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.