CHP Gençlik Kolları Başkanı Tunç: Serginin Hakaret Boyutunda Olduğunu Düşünmüyorum

ANKARACHP Gençlik Kolları Başkanı Umut Tunç, ‘AKP Eziyetleri’ isimli sergi hakkında konuştu. Hakaret boyutuna ermeden insanların ifade özgürlüğüne sahip olabilmesi gerektiğini dile getiren Başkan Tunç, serginin hakaret boyutunda olduğunu düşünmediğini savundu. Cihan muhabirine konuşan Tunç, genç arkadaşlarının oturup konuştuğunda AKP iktidarının 8 yılda bu ülkeye yaşattıklarının bir sergi haline getirme fikrinin çıktığını belirtti. Bunu net bir şekilde, samimi bir şekilde sergiye ve fotoğraflara döktüklerini dile getiren Tunç, sergiyi hazırlarken internette gezen görüntülerden de yararlandıklarını ifade etti. 60 adet fotoğrafın sergilendiği sergiyi 870 kişinin ziyaret ettiğini anlatan Tunç, olumlu ve olumsuz tepkiler de aldıklarını kaydetti.

İstanbul’daki çarşaf afişiyle bu serginin çok alakadar olmadığını savunan Tunç, “Orada CHP’ye bir saldırı vardır. Burada AKP eziyetlerinin bir fotoğrafa yansıması vardır. CHP burada olumsuz bir şey yansıtmış olabilir ama bu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin olumsuzluklarıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yaşattığı çilelerdir.” dedi. Siyasi kimlikleri olmasına karşın üst düzey siyasetçilerden daha objektif olduklarını ileri süren Tunç, serginin hakaret boyutunda olduğunu düşünmediğini öne sürdü. Bugün Türkiye’de korku toplumu oluşturulduğunu iddia eden Tunç, “Bugün herkes dinlendiğinden şüphe ediyor. Bugün üniversitede anfide hocalar ‘kim dinleniyor, kim dinlendiğinden şüpheleniyor’ diye oylama yaptığında anfinin yüzde 90’ı dinlendiğinden şüphe ediyorsa, bugün ülkede korku toplumu vardır. Faşizan yönetim vardır. Ben dinlendiğimden şüphe ediyorum.” diye konuştu.

Ayrıca, Hürriyet Gazetesi başyazarlığından istifa eden Oktay Ekşi’nin sözlerini doğru bulmadığını dile getiren Tunç, insanların bugün hakaret boyutuna ulaşmadan ifade özgürlüğüne sahip olabilmesi gerektiğini belirtti. Burada hakaret olmadığını ileri süren Tunç, şöyle devam etti: “Gençler olarak bir toplumsal duyarlılık gösterdik, farkındalığımızın olduğunu gösterdik. 80 darbesinden sonra gençler bir farkındalık düzeyine ulaşamadılar. Farkında değil insanlar, neyin ne olduğunun.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sergiyi izlediğini ve teşekkür ettiğini belirten Tunç, genel başkandan olumsuz bir şey duymadığını ve sonra da dönüş olmadığını ifade etti. CHP’nin şu an halkla bütünleşmenin bütün çabalarını harcadığını savunan Tunç, gençler olarak Hakkari dahil 61 il, 158 ilçeye gittiklerini söyledi. Vatandaşlarla bir araya geldiklerini ve neden bir iktidar değişikliği olması gerektiğini, onlara dokunarak anlattıklarını dile getiren Tunç, CHP’ye ana muhalefet gömleğinin dar geldiğini, bütünleşmeyle iktidar olacaklarını vurguladı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.