CHP Genel Başkan Yardımcısı Batum: Başbakan Seçimde Ağzının Payını Mutlaka Alacaktır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, “Bu seçimlerde, ağzından çıkanı kulağı duymayan başbakan ağzının payını mutlaka alacaktır.” dedi.
Süheyl Batum, partisinin Giresun il binasında düzenlediği basın toplantısında, Haziran ayında yapılması planlanan seçimlere ilişkin iddialı konuştu.

Batum, seçimlerde mutlaka CHP’nin iktidarı ele alacağını savundu. Türk halkının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seçimde gereken cevabı vereceğine inandığını aktaran Batum, “AK Parti kendisine en uygun seçim zamanını çıkarmaya çalışıyor. Yüksek Seçim Kurulu’na da soracaktır. Hiç fark etmez. İsterse Recep Tayyip Erdoğan’ın doğum tarihinde yapsın. Ne zaman yaparsa yapsın. Bu seçimlerde ağzından çıkanı kulağı duymayan Başbakan ağzının payını mutlaka alacaktır.” diye konuştu.

Bir gazetecinin, “Ergenekon davasının tutuklu sanıklarının CHP listelerinden aday yapılarak milletvekili olmasını sağlama ısrarından vaz mı geçtiniz?” sorusuna Batum şunları söyledi:

“Sadece düşündüm. Bunları ‘milletvekili adayı yaptım’ demedim. Ben ‘Parti meclisine önereceğim’ dedim. Bu Anayasa’nın açık hükmüdür; milletvekili de yapsan yargılamaları devam eder. Ben bugün sıfırdan milletvekili olsam, milletvekili olduktan sonra suçlayamazlar. Çünkü dokunulmazlığım var. Ama bir suçtan yargılama başladıktan sonra milletvekili olsam dahi dokunulmazlığı kazanamıyorum. Bu Anayasa’nın açık hükmüdür. Bunu biliyorum. Bunları bilirken, neden önerdim biliyor musun? Aynı fındık, Fiskobirlik, yoksulluk işsizlik gibi Türkiye’de iktidar bir dünya kurdu. Yandaşlarını etrafına topladı. Bunu görmezden geliyor. Hiç yokmuş gibi davranıyor. Türk insanı özünde iyidir, şefkatlidir, acıma duygusu vardır. Şimdi bunlar Türk halkının yapısına da aykırı olan, Atlantik ötesindeki dostlarımız kurduğu için bu sistemi acayip bir yapı oluşturdular. Aydınlar bugün herkesin gözünün içine baka baka boşver ya yatsın usul bunlar diyor. Türkiye’nin görmediği şeyler bunlar. Biz başbakanımız 3-4 aya mahkum oldu diye herkes üzüldü. Bugün gencecik çocuklar, ‘AK Parti’yi üniversitede istemiyoruz’ diye ‘pankart astı’ diye 18 ay alıyor. Başbakan yüzünde kızarıklık bile hissetmiyor. Türkiye’de bu duruma insanların dikkatini çekmek lazım dedim. Hala ısrarlıyım. Genel başkanımız dahil kimse böyle bir şeyi ‘sakın önerme’ demedi. Ben yine önereceğim. Benimle aynı yetkiye sahip olan 79 arkadaşım var. Hiç kimse bu hukuksuzlukları görmezden gelmemizi beklemesin artık.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.