CHP Genel Sekreter Yardımcısı Onay: Türkiye’de Eksen Kayması Yok

NEW YORKSon günlerde sık sık gündeme getirilen “Türkiye’de eksen kayıyor” tartışmalarına CHP Genel Sekreter Yardımcısı Gülsün B. Onay, New York’tan cevap verdi. Birleşmiş Milletlerde iki gün süreyle düzenlenen Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılan Onay, Türk gazeteciler ile bir araya geldiği toplantıda Türkiye’nin eksen kayması içinde olmadığını dile getirdi. New York’ta BM Genel Merkezi’nde yapılan Sosyalist Enternasyonal toplantısında Ortadoğu oturumunda da konuşan Onay, hem ikili temaslarında hem de oturumdaki konuşmasında Türkiye’nin dış politikasında bir eksen kayması olmadığını dile getirdiğini vurguladı. Türkiye’nin ulusal çıkarları olduğunda dış politikasında bazı düzenlemelerin olabileceğini kaydeden Onay, “Oturumda Türkiye’nin eksen kayması tartışması gündeme gelmedi; ancak ben bahsettim. Ve orada da dediğim gibi Türkiye çok köklü bir ülke, bu bir parti iktidara geldi diye değişmez. Türkiye sadece ulusal çıkarları söz konusu olduğunda dış politikasında bazı düzenlemelere gidebilir.” diye konuştu.

Partinin MYK üyesi de olan Onay, CHP’deki yeni yönetimin dış politikada çok daha aktif olacağını savundu. CHP’nin hiçbir şekilde Avrupa Birliği üyeliğine karşı olmadığını, ilk Ankara antlaşmasını da İsmet İnönü’nün yaptığını hatırlatan Onay, “Böyle bir geçmişi olan partinin birliğe karşı olduğunu söylemek çok yanlış.” diye konuştu.

Bir gazetecinin “Ancak CHP hükümetin AB’ne uyum için dahi çıkardığı yasaları Anayasa Mahkemesi’ne taşıyarak iptal ettirme girişimini nasıl yorumlayacaksınız?” sorusuna Onay, “Avrupa Birliği’ne girme konusu partiler üstü bir mesele olmalı. AK Parti yapmak istediği reformlarda ne siyasi partilerin ne de sivil toplum kuruluşlarının görüşüne başvurmuyor. Ortak akılı hiç kullanmıyor.” diye eleştirdi.

Yeni CHP yönetiminin dış politikada ne gibi bir yol izleyeceğine dair bazı ipuçları da veren Genel Sekreter Yardımcısı Onay, “Türkiye her iki tarafla da iyi ilişkiler içinde olmalı. AB’ye üye olmayı hedefleyen ve Kopenhag kriterlerini kabul etmiş bir Türkiye Ortadoğu’da model ülke olacaktır.” dedi. Filistin sorunu ve Hamas’ı CHP’nin nasıl gördüğü sorusuna ise Onay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Hamas terör örgütü görülmüyor mu?” sözleri ile cevap verdi.

Sosyalist Enternasyonal toplantısı dört ana gündem maddesi ile toplandı. İlk günkü toplantıda Ortadoğu, çevre, küresel ekonomi ve krizin etkileri ele alınırken ikinci gününde de silahsızlanma masaya yatırılıyor. Dört kişiden oluşan bir heyet ile New York’a gelen CHP ekibinde yer alan Genel Başkan yardımcısı Umut Oran, BM’deki toplantıda hem Sosyalist Enternasyonal Başkanı olan ve aynı zamanda da Yunanistan Başbakanı olan Yorgo Papandreu ile birer görüşme yaptıklarını aktardı. Toplantıda CHP’ye sıcak ilgi olduğunu belirten Oran, partilerinin yurt dışındaki Türk vatandaşları ile bundan sonra daha yakın ilişkileri olacağı sözünü verdi. Washington’da CHP’nin ofisinin açılıp açılmayacağı sorusuna ise Oran, bu konunun değerlendirildiğini ancak henüz böyle bir iradenin oluşmadığını açıkladı.

CHP’nin AB’ne uyum için çıkarılan yasaların Anayasa Mahkemesi’ne partileri tarafından taşınmasını Genel Başkan Yardımcısı Oran’da açıklama getirmeye çalıştı. Oran şöyle konuştu: “Kürt açılımı gibi ucu açık olan açılımlara giderken hükümet ne siyasi, ne sivil toplum kuruluşları ne de toplum önderlerinden görüş almadı. Hem ne olduğu da belli değildi. AB konusunda hükümet hep sübjektif oluyor ve tek taraflı yürütüyor. Yani İktidar partisi ortak akıla başvurmuyor.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.