CHP Giresun İl Başkanı Gezmiş: AK Parti Ülkemizi Tek Parti Diktatörlüğüne Doğru Sürüklemektedir

GİRESUNCHP Giresun İl Başkanı Aykut Gezmiş, “Anayasa değişikliği ile birlikte AK Parti zihniyeti ülkemizi tek parti diktatörlüğüne doğru sürüklemektedir.” dedi. Gezmiş, yaptığı yazılı açıklamada, 12 Eylül referandumda kabul edilen Anayasa değişikliği ile birlikte AK Parti’nin, yargı kollarını oluşturmaya çalıştığını savundu. Sayıştay kontenjanından TBMM genel kurulunda seçilen bir üyenin yaşının bile tutmamasını skandal olarak değerlendiren Gezmiş, “Bu skandal demokrasi adına söylenen sözlerin ne kadar sahte olduğunun ve meclisin bir emir-komuta zinciri ile hareket ettiğinin açık kanıtıdır. Aksi halde bu kanunsuzluğa bir veya birkaç AK Partili ‘Dur’ diyebilme cesareti göstermeliydi. Hülle ile Anayasa Mahkemesi’ne atama yapmak ve bunu meşru gibi göstermek sadece AK Parti iktidarında olacak yöntemlerdir. ‘Adalet Mülkün Temelidir’ derken ‘Mülk’ devlet anlamında kullanıldığı halde görülüyor ki sayın Başbakan orayı ‘Kendi Mülkü’ zannetmektedir.” diye konuştu.

Anayasa değişikliği ile birlikte AK Parti zihniyeti ülkemizi tek parti diktatörlüğüne doğru sürüklendiğini iddia eden Gezmiş, şunları aktardı: “AK Parti iktidarında yaşanan eksen kaymasının son halkasının ‘yargı’ olduğu artık apaçık gözler önündedir. Yargı bağımsızlığı tehdit altındadır.”

Emeklilere yapılan zammı da eleştiren Gezmiş, açıklamasında, “Başbakan çıkmış emeklilere zam verdiğini ballandıra ballandıra anlatıyor. AK Parti hükümeti yetkilileri hiç emekli ile pazara yada alışverişe çıkmış mıdır? Ülkede yaratılan katma değerden niçin emekliye pay vermiyorlar da sadaka gibi verdikleri zammı abartarak söylüyorlar? Ne yazık ki emekliler haklarını bu zamla da alamamışlardır. Bunu aylıklarını aldıklarında çok iyi göreceklerdir. Bir yılda gıdaya yüzde 28 zam yapan hükümet, emeklilere yüzde 28’in altında zam veriyorsa emeklileri kandırmış olmuyor mu? Türkiye’de 9 milyon emekli var. Maaşlarını aldıklarında kasabın önünden geçerken ceplerine bakmaları yeterli oluyor. Başbakanın cilalaması iyi, allıyor, pulluyor satmaya çalışıyor. Biz bu oyunu bozacağız ve halkımıza bunları bıkmadan usanmadan anlatmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.