CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi: Başbakan Sokakların Sesine Kulak Vermeli

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sokakların sesine kulak vermesi gerektiğini ileri sürdü. Hamzaçebi, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın yüksek yargıya ilişkin sözlerini millete yapılan bir saygısızlık olduğunu iddia etti.

Hamzaçebi, TBMM’de basın mensupları ile yaptığı sohbet toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmekte olan “Torba Tasarı”nın görüşmelerine ara verilmesini istedi. Hamzaçebi, tasarıda yer alan çalışma yaşamına ilişkin düzenlemelerin, Ekonomik ve Sosyal Konsey’de mutabakat sağlandıktan sonra TBMM’ye getirilmesini talep etti. Hamzaçebi, “Sayın Erdoğan, Mısır’daki olaylar konusunda Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’e ‘sokağın sesine kulak vermesi’ çağrısı yaptı. Başbakan’ın çağrısını yerinde ve demokratik bir çağrıdır. Sokağa kulak vermek gerekir. Torba Tasarı nedeniyle Ankara’ya on binlerce işçi geliyor. Ben de Sayın Başbakan’a bir çağrıda bulunuyorum; Sayın Başbakan, lütfen sokağa kulak veriniz.” diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın yüksek yargı ve muhalefete yönelik eleştirileri konusunda ise şunları söyledi: “Sayın Başkan şüphesiz siyasi parti ismi vermiyor ama yüksek yargı organlarına yönelik olarak hükümetin yapmış olduğu düzenlemeyi yüksek yargı organlarını AKP’nin ele geçirmesi olarak nitelendirmeyi saygısızlık olarak nitelendiriyor. Anayasa Mahkemesi kararlarını millet adına alır. Yargı organlarının başındakiler millet adına orada oturmaktadır. Milletvekilleri de millet adına görev yapıyor. Yargı koltuğunda oturanların millet adına görüş ifade eden parlamentodaki milletvekillerini, siyasi partileri bu şekilde saygısız bir üslupla nitelemesi millete yapılan bir saygısızlıktır. Sayın Başkanı sözünü düzeltmeye ve geri almaya çağırıyorum.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.