CHP Parti Meclisi Toplantısında Terörle Mücadele Konusu Görüşüldü

Öncelikle terörü gündem alarak toplanan CHP PM’nin 10 saat süren toplantısı sonunda terörle mücadeleye dikkat çekilerek bir açıklama yapıldı.

PM üyesi ve İzmir Milletvekili Oğuz Oyan’ın basın toplantısı yaparak açıkladığı CHP PM’nin terörle mücadele konusunda görüşleri şöyle:

1. Türkiye yakın tarihinin en acılı günlerini yaşamaktadır. CHP, terörün hiçbir haklı gerekçesi ve meşruiyeti olamayacağı görüşündedir; her türlü terör eylemini şiddetle ve nefretle kınar.

Acımız büyüktür, ancak bu acılar toplumumuzu ayrıştırıcı değil birleştirici olmalıdır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Milletimize başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Ülkemizde artarak süren terör olayları, toplumun bütün kesimlerinde büyük infial yaratmıştır. Toplumumuzun sağduyusu bugüne kadar toplumun iç bütünlüğünün bozulmasını engellemiştir. Ancak AKP iktidarında Türkiye’de nefret söyleminin giderek egemen olmaya başlamasını kaygıyla izliyoruz. Bunun nedeni, yönetimi sıfır terörle devralan AKP’nin ülkeyi şiddet dozu giderek artan teröre teslim etmiş olmasıdır.

2. AKP’nin tutarsız, samimiyetsiz ve fırsatçı politikaları sorunu adeta içinden çıkılamaz bir duruma getirmiştir. Terörle mücadele tutarlılık ve kararlılık gerektirir. “Terörle hem müzakere hem mücadele ederim” anlayışıyla çözüm üretilemez. AKP, “demokratik açılım” adını verdiği kavramın içini hiçbir zaman doldurmamıştır. Anamuhalefetle bile paylaşmadığı projelerini silah bırakmayanlarla kapalı kapılar ardında paylaşmıştır; onlarla ileri müzakereler yapmış, protokoller imzalamış, taahhütlere girişmiştir.

Bu ilkesiz siyaset, Türkiye’yi daha fazla terör batağına itmiştir. 2009 seçimleri, referandum ve 12 Haziran seçimleri öncesinde PKK’ya verdiği sözlerle bir sükûnet ortamı sağladığı ve kendi seçim başarısını ülke çıkarlarının önüne koyduğu anlaşılan AKP Hükümeti, terör azınca neden şaşırmaktadır?

3. Dokuz yıldır yaşanan gelgitler sonucunda gelinen nokta gösteriyor ki, Türkiye’de çözümün önündeki başlıca engel AKP’nin tutarsız, beceriksiz ve partizanca yönetim anlayışıdır. AKP şimdiye kadar “salt güvenlik kaygıları üzerinden, sadece güvenlik güçleriyle sorun çözülemez” derken, bugün tam da o noktaya gelmiştir. “Siyaset kurumunun çözüm üretmesi gerektiğini” söylememize kulak tıkamıştır. Yineliyoruz; bu ülke sorununun çözüm yeri Türkiye Büyük Millet Meclisi olmalıdır. Ortak aklı egemen kılmanın yolu budur.

4. İktidar partisinin bu sorunu çözme konusunda adım atabilmesi için şimdiye kadarki tutarsız ve küçük siyasi hesaplara dayalı ilkesiz tutumundan derhal vazgeçmesi gerekmektedir. Teröre karşı her türlü etkili önlem alınırken, Kürt sorununun demokratik hak ve özgürlüklere dayalı olarak çözülebileceği gerçeği de unutulmamalıdır.

Açıkça söylüyoruz; Hükümetin çözüme yönelik tüm adımlarına CHP olarak destek vereceğimizi tekrar vurguluyoruz. Öte yandan, iktidarı, Cumhuriyet Halk Partisi’nin somut çözüm önerileri üzerinde de düşünmeye davet ediyoruz.

CHP, çözümün ve toplumsal bütünlüğün adresidir. CHP olarak biz Türkiye’de ayrışmayı değil birleşmeyi, düşmanlığı değil kardeşliği, tasada ve kıvançta birlikteliği Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana savunduk ve savunmaya da devam edeceğiz. Doğu, Batı, Güney, Kuzey ayrımı yapmadan sorunlarımızı çözebilecek güçteyiz ve bu gücün adresi Cumhuriyet Halk Partisi’dir.

Hiçbir yurttaşımız umutsuzluğa kapılmasın; halkın partisi Cumhuriyet Halk Partisi görev başındadır.

Kamuoyu ve halkımıza saygıyla duyulur.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.