CHP’li İnce: Çankaya’daki 29 Ekim Resepsiyonuna Katılmayacağız

ANKARA(CİHAN)- CHP Grup Başkanvekili İnce, CHP’nin Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ndeki 29 Ekim resepsiyonuna katılmayacağını söyledi. İnce, buna gerekçe olarak ise davetin eşli olarak yapılmasını ima ederek “AK Parti’nin başörtüsünü her alanda serbest bırakmak için işe Çankaya’dan başladığını” iddia etti. İnce, “Çankaya kamusal alan mı?” sorusuna ise cevap vermedi. CHP Grup Başkanvekili İnce, Meclis Danışma Kurulu toplantısının ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İnce, ÖSYM ile ilgili Meclis Araştırması Açılması konusunda bir öneride bulunduklarını söyledi. İnce, Danışma Kurulu’nda bu önerinin kabul edilmediğini, bu yüzden konuyu Meclis Genel Kurulu’na getireceklerini ifade etti.

İnce, açıklamasında CHP’nin 29 Ekim resepsiyonuna katılmayacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı’nın 29 Ekim resepsiyonu davetiyesinde, ‘Türkiye Cumhurbaşkanı’ yazıldığına işarete eden İnce, “Daha önceki yıllarda neydi bilmiyorum. Ben matbaa hatası olduğunu düşünüyorum. Öyle düşünmek istiyorum. Bu doğru değildir. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olması gerektiğini düşünüyorum. Burada derin yorumlar yapmıyoruz. Cumhuriyet yoksa Cumhurbaşkanı da yoktur.” dedi. Ancak İnce, resepsiyona katılmama nedenlerinin bu olmadığını kaydetti.

Resepsiyona katılmama nedenlerinin sorulması üzerine İnce, üniversitede başörtüsü özgürlüğü konusunda sessiz kaldıklarını, böylece iktidarın maskesini düşürdüklerini ileri süren İnce, hükümetin derdinin üniversitede başörtüsü ile sınırlı olmadığını iddia etti. İnce, “AK Parti’nin derdi topluma tepeden tırnağa türban giydirmek. Yıllarca üniversitelilerin mağdur edebiyatını yaptılar. Şimdi ellerinden bir koz gidiyor. Bunu gördüler. Ama gerçek yüzlerini de göstermiş olduk böylece. AK Parti’nin derdi ilköğretimde de orta öğretimde de türban taktırmak, kamu çalışanlarına da türban taktırmak.”

İnce, ‘Resepsiyona katılmama kararı MYK’da mı alındı?’ sorusu üzerine “Hayır, katılmayacağız.” karşılığını verdi. CHP’li İnce, “Resepsiyonu protesto etmenizin nedeni iki resepsiyonun teke indirilmesi ve davetiye dışında ne?” sorusuna ise “Biz bir bütün olarak değerlendiriyoruz bunları. Üniversiteye türban takıp giriyor kız çocuklarımız. Hükümet, Başbakan niye bir açıklama yapmıyor. ‘Kamuda olmayacak, ilköğretimde olmayacak, ortaöğretimde olmayacak’ diye niye bir açıklama yapamıyor. Sayın Cumhurbaşkanı niye konuşmuyor. Ne oldu da iki resepsiyon bir resepsiyona indi. Bu kamuda çalışanlara da türban taktırmanın, ilköğretimdeki çocuklarımıza da türban taktırmanın, Çankaya’dan başlangıcı mı acaba? Onun için katılmıyoruz.” cevabını verdi. İnce, “Sizce Çankaya kamusal alan mı?” sorusuna ise cevap vermeden basın açıklamasını noktaladı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.