Çift Kol ve Bacak Nakli Yapılan Atilla Kavdır’ın Durumu Kritik

Çift Kol ve Bacak Nakli Yapılan Atilla Kavdır’ın Durumu Kritik

21 Ocak’ta Akdeniz Üniversitesi’nde çift kol ve bacak nakli yapılan 34 yaşındaki Atilla Kavdır’dan  üzücü haber. Fizik tedavi bölümünde tedavisi süren Atilla Kavdır, enfeksiyon nedeniyle fenalaşınca yoğun bakım ünitesine alındı.

Dün,Atilla Kavdır’ın öldüğü yönünde açıklamalar yapılmış, ailesi cenaze hazırlıklarına başlamıştı. Ancak daha sonra hastane tarafından yapılan açıklamada Kavdır’ın ölmediği yalnız durumunun çok kritik olduğu bildirildi.

Akdeniz Üniversitesi’nde Cihan Topal’dan sonra Türkiye’nin ikinci çift kol ve bacak nakli yapılan ameliyattan 48 saat sonra bacaklardan biri geri alınan Atilla Kavdır 69 gün sonra hastaneden taburcu edilmiş ve ailesine kavuşmuştu. Aşırı ilgiden bunalan Atilla Kavdır bir ay önce tekrar hastaneye dönmüş ve fizik tedaviye başlamıştı. Dün öğleden sonra kan zehirlenmesi sonucu fenalaşmış ve yoğun bakım ünitesine alınmıştı.

Prof. Dr. Ömer Özkan Açıklama Yaptı

Atilla Kavdır’ın ameliyatını yapan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, hastanın durumuyla ilgili hastane bahçesinde basın toplantısı düzenlendi.

Prof. Dr. Ömer Özkan kendileri için sürpriz bir gelişme olan hastanın kan zehirlenmesi sonucu yoğun bakım ünitesine alındığını ve durumunun kritik olduğunu, ölüm haberinin doğru olmadığını ifade etti.

Kavdır’ın enfeksiyon riski nedeniyle tekrar hastaneye alındığını; toplantıyı yapma nedeninin de yanlış bilgilerin ortada dolaşması olduğunu ifade etti. 21 Ocak’ta başlayan ameliyat sürecinden sonra 69’uncu günde hastanın taburcu edildiğini, ve taburcu olmasını takip eden birkaç gün sonra hastanın talebiyle hastaneye yeniden kabul edildiğini anlattı. Prof. Dr. Özkan, Atilla Kavdır’ın son durumuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

“Süreç içerisinde bir idrar yolu enfeksiyonu olduğunu gördük. Bu enfeksiyon nedeniyle araştırdığımızda idrarında mantar enfeksiyonu olduğunu öğrenmiştik. Düne kadar hiçbir korkumuz olmadan, her ne kadar süreç içerisinde zorluk bile olsa, fizik tedaviye devam ettirdiğimiz hastamızı dün sürpriz bir şekilde kan zehirlenmesi diyebileceğimiz sepsis nedeniyle ani olarak yoğun bakıma alma gereği duyduk. Sabahtan itibaren de kritik bir şekilde yoğun bakımda devam ediyoruz. Hastanın hiçbir şekilde ’öldü’ haberi şu ana kadar doğu değil. Arkadaşlarımız ellerinden geleni yapıyor.”

Yoğun bakım ünitesinde Atilla Kavdır’ın tedavisi için ellerinden gelenin yaptıklarını, Kavdır’ın yakınlarına tüm bilgilerin açıkça verildiğini, belki fazla bilgi vermekten dolayı bunların yaşanmış olabileceğine dikkat çekerek. ‘‘Hastamızın şu an için öldüğü kesinlikle doğru değil, arkadaşlarımız elinden geleni yapıyor. Şu an itibarıyla solunumu da var nabzı da. Makineye bağlı bir şekilde yoğun bakım ünitesinde tedavisine devam ediliyor” ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin, , ”Ailesi cenaze hazırlığı yapıyor, buna ne diyeceksiniz?” sorusu üzerine Özkan, ”Dayısı da burada, biz onları sakin olmaları için eve göndermiştik. Belki yanlış anlama var. Ama durumu da kritik, her şey güllük gülistanlık değil, elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. İnşallah üstesinden geleceğiz” diye konuştu.

Prof. Dr. Ömer Özkan, bu tür risklerin böbrek, karaciğer nakillerinde de yaşandığına dikkat çekerek Türkiye’nin en iyi yoğun bakım ünitesine sahip olduklarını ve hastanın tedavisine de en iyi şekilde devam edildiğini vurgulayarak ”Sadece bizim hastamızın başına gelen şeyler değildir, böbrek nakli olan, karaciğer nakli olan hastaların da başına gelebilir. Bu riskler vardır, enfeksiyon riskleri vardır. Biz de maalesef onlardan birini yaşıyoruz. Üstesinden geleceğiz inşallah” dedi.

.

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.