Çin, 2010’da Aralarında Türkiye’nin De Bulunduğu 11 Ülkeyle Askeri Tatbikat Yaptı

Çin’in 2010 yılında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 11 farklı ülke ile askeri tatbikat yaptığı bildirildi. Çin medyası, 2010 yılında gerçekleştirilen tatbikatları askeri diplomasi tarihinin önemli bir gelişmesi olarak değerlendirdi.
Çin Uluslararası Radyosu’nda yer alan haberde, Çin’in 2010 yılında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 11 farklı ülke ile askeri tatbikat yaptığı bildirildi. Tatbikatların Çin ordusunun gelişimine ve yabancı ülke stratejilerini daha iyi tanıma açısından verimli olduğuna vurgu yapıldı.
Radyo, Çin Halk Ordusu sitesinde yer alan açıklamayı kaynak göstererek verdiği haberde, 2010 yılında sırasıyla Şanghay İşbirliği Örgütü üyesi 5 ülke, Pakistan, Tayland, Singapur, Türkiye, Romanya ve Avustralya olmak üzere toplam 11 farklı ülke ile ortak askeri eğitim düzenlendiği aktarıldı.
Haberde ayrıca “tatbikatların hedefinin Çin’in yabancı devletler ile barış, kalkınma, işbirliği ve dostluk çerçevesinde askeri diplomasi kurmak” olduğu ifadelerine yer verildi.
Konya’da Ekim 2010’da yapılan Anadolu Kartalı Tatbikatı’na Çin ordusu da katılmıştı. Eğitime Su-27 uçaklarıyla katılan Çin’in ilk defa NATO üyesi bir ve sınır komşusu olmayan bir ülke topraklarında eğitime katıldığı belirtişmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.