Çin, ABD’yi Sürekli Artan Taleplerde Bulunmakla Suçladı

Fotooğraf; Wikimedia Commons

Çin devlet Konseyi, bir yıldır yaptıkları ABD ile ticaret müzakerelerine ilişkin, Washington yönetimini sürekli artan taleplerde bulunmakla suçladı ve iki devletin orta yolda buluşması gerektiğini söyledi.

Çin Devlet Konseyi, “Çin-ABD Ticaret Sürtüşmesi Hakkında Çin’in Tutumu” başlığıyla “Beyaz Kitap” isimli rapor yayımladı. 

Raporda, “ABD’nin Çin’e karşı provoke ettiği ticari sürtüşme iki ülke ve küresel çıkarlara zarar veriyor”, “ABD, Çin-ABD ticaret müzakerelerinde kendisiyle çelişiyor, samimi konuşmuyor”, “Çin, öteden beri eşitlik, karşılıklı yarar ve samimi ticari müzakereler tutumunu sürdürüyor.” değerlendirmesi ön plana çıktı.

“Bir ticaret savaşı istemiyoruz ancak bir savaştan da korkmuyoruz.” ifadesinin yer aldığı raporda, Pekin yönetimi, ticaret anlaşmasının eşit şartlarda karşılıklı çıkarlara uygun olması gerektiğinin altını çizdi.

Raporda, “Çin hükümeti, öteden beri ticaret savaşı tehditleriyle sürekli gümrük vergileri artırma yöntemlerinin, ticari ve ekonomik sorunları çözmeye faydasının olmadığına inanıyor.” ifadelerine yer verildi.

“Müzakerelerde bir ülkenin egemenliğine ve onuruna saygı duyulmalı, iki tarafın vardığı anlaşma eşit ve karşılıklı çıkarlara uygun olmalı.” değerlendirmesine yer verilen raporda, Çin’in ticaret müzakerelerinde asla teslim olmayacağı vurgulandı. 

Raporda “İş birliği Çin-ABD için tek doğru seçenek, kazan-kazan ile ancak daha iyi bir geleceğe ilerlenir. Pekin yönetimi, Çin-ABD ticaret müzakereleri genel anlamda geriye değil, ileriye bakıyor.” görüşü  aktarıldı.

Çin, 11 Mayıs’ta 60 milyar dolar tutarında ABD menşeili ürünlere yüzde 5’den yüzde 25’e kadar ilave gümrük tarifesi uygulanması kararını açıklamıştı.

Üst düzey diplomatların yürüttüğü 13 ticaret müzakeresinde somut anlaşmaya ulaşılamazken geçen süre zarfında ticaret savaşı alanına da sıçradı.

Trump, 16 Mayıs’ta imzaladığı “Bilgi ve İletişim Teknolojileri ve Hizmetleri Tedarik Zincirini Koruma” başlıklı kararnamesini takiben ABD’li teknoloji devi Google, Huawei’nin ürettiği cihazlardan mobil uygulama merkezi “Google Play” hizmetine erişilebileceğini ancak Çin dışındaki Huawei akıllı telefonlarda Google Play Store, Haritalar ve Gmail gibi önemli uygulamalara erişimin engelleneceğini açıklamıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.