Çin Askeri Yetkilileri Ülke Dışına Gizlice Para Kaçırıyorlar

Taiwan’da yayınlanan Excellence Magazine adlı derginin yayınladığı bir makaleye göre Çin askeri yetkilileri korku içinde banka hesaplarını gizli offshore banka hesaplarına- çoğu Taiwan olmak üzere-  aktarıyorlar .

“Çin Varlıkları Denizaşırı Yerlere Uçuyor” adlı makalede, eski Parti lideri Jiang Zemin kanadındaki bu kişilerin, eski Chongqing Parti başkanı olan ve Jiang Zemin’in kilit isimlerinden biri olan Bo Xilai’nin, görevden alınan Chongqing Emniyet Müdürü Wang Lijun’un Chengdu A.B.D. Konsolosluğuna sığınması ile başlayan olayların ardından görevden alınması ile panikledikleri yazıldı. .

 Makalede, aynı zamanda Tayvanlı bir iş adamının Çinli bir müşterisinin 93.3 milyon dolarlık bir parasal varlığını Çin’den, Tayvan’a transfer ettirtmek istediği ve bu iş adamından, Çin’in bu sene sonuna doğru lideri olması beklenen Xi Jinping’in başa geçmesinden önce bunun gibi birkaç işlemi daha gerçekleştirmesi istendiği belirtildi.

 Yolsuzluğa karşı küresel bir savaş sürdüren Transperancy International adlı organizasyonun baş program koordinatörü Liao Ran konu ile ilgili olarak Özgür Asya radyosuna, Çin ordusundaki yolsuzluk ve rüşvet olaylarının son derece ciddi boyutlarda olduğunu söyledi.

Çin’deki bir kaynak The Epoch Times’a,  son on yıl içerisinde, Merkezi Askeri Komisyon başkanı Jiang Zemin’in bu dizginsiz yozlaşmaya, rüşvet ve yolsuzluk olaylarını görmezden gelerek izin verdiğini ve böylece birçok Parti yetkilisinin bağlılığını kazandığını söyledi.

 Çin Merkez Bankası(Honk Kong) eski CEO’su Liu Jinabo , 2002 yılında Uluslar Arası Yatırım Bankası’nın Çin’den 2 milyar dolarlık kaynağı belirsiz bir paranın aktığını bulguladığını söyledi. Liu Jinabo, bu paranın, o yıl yapılan 16. Parti Kongresinden hemen önce Jiang Zemin’in kendisi tarafından transfer edilmiş olduğunu ve kendisinin gelecekte kullanması için rezerve edildiğini belirtti.

 Şimdi Merkezi Askeri Komite kimseye göz açtırmıyor. Komite 21 Haziran’da yüksek rütbeli askeri yetkililerin gelirlerini, mal varlıklarını ve yatırımlarını belirtmelerini isteyen bir talimat yayınladı. Çin Politik Mülteci Birliği Batı Yakası Bölümü başkanı Mo Fengjie, “ Bu ilan merkezi liderliğin, kendilerine karşı sadakatsiz olanları süpürmek istedikleri anlamına geliyor.” dedi.

 Mo Fengjie, New Tang Dynasty televizyonuna verdiği demeçte, “Askeriye üzerinde kontrol kurmak politik gücü beraberinde getiriyor” dedi ve  “Bütün bunların ötesinde, merkezi komite en üst düzey askeri yetkililerinin kendilerine sadık olmadığı korkusu içindeler” diye ekledi.

 “Yine de, sadık olmayan askeri yetkilileri ordudan süpürmekten başka çareleri yok diyen” Fengjie, “Bu yüzden, onlar askeri yetkililerin varlıklarının  kapsamlı bir şekilde kontrol edilmesi kararını verdiler. Ama aslında Çin ordusundaki her bir asker yozlaşmış durumdadır.” dedi.

 Güney Çin Sabah Postası, PLA Genel Lojistik Birimi başkan yardımcısı Korgeneral Gu Junshan’ın, Ocak ayında “ekonomik sebeplerden” dolayı  biriminden kovulduğu haberini yayınlamıştı. Honk Kong’s Apple Daily gazetesi Gu Junshan’ın askeri projeleri yasadışı komisyonlar karşılığında, izni olmaksızın, bazı özel sektör şirketlerine verdiğini yazmıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.