Çin Başbakanı Wen, Avrupa Ülkeleri Ziyaretine Başladı

ATİNAÇin Başbakanı Wen Jiabao, 2-9 Ekim günleri arasında yapacağı Avrupa ülkeleri ziyaretine Yunanistan’dan başladı. Wen, Yunanistan’dan sonra Belçika, İtalya ve Türkiye’ye gidecek. Çin Başbakanı Wen Jiabao, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun resmi davetlisi olarak bu ülkeye geldi. Özel bir uçakla bugün Atina’ya gelen Wen, Yunanistan’a yapacağı resmi ziyarete başladı. Çin Başbakanı, Atina’da Yunanistan Başbakanı George Papandreou tarafından resmi törenle karşılandı. Wen, 24 yıllık aradan sonra Yunanistan’a giden ilk Çin başbakanı oldu.

Başbakan Wen ziyareti sırasında Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’yla görüşmenin yanı sıra, Cumhurbaşkanı tarafından da kabul edilecek ve önde gelen siyasi liderlerle bir araya gelecek.

Wen, yurt dışı gezisinin ilk durağı olan Yunanistan’dan sonra Belçika, İtalya ve Türkiye’ye gidecek. Çin Başbakanı, Brüksel’de düzenlenecek olan 8. Asya-Avrupa Zirvesi’ne ve 13. Çin-Avrupa Liderler Görüşmesi’ne katılacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak resmi ziyaret için Türkiye’yi ziyaret edecek Çin Başbakanı Wen’in temasları çerçevesinde 10 kadar anlaşmaya imza atılacağı belirtiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.