Çin, Batı’nın İç İşlerine Karışmasını İstemiyor

Fotoğraf; The Epoch Times / Song Bilong

Hong Kong’ta protesto eylemlerinin son dönemde daha da şiddetlenmesi ile Batı ülkelerinin açıklamada bulunması Çin hükümetini rahatsız etti. Birleşmiş Milletler, ülkedeki şiddetin endişe verici olduğunu duyurdu.

Batı ülkelerinin açıklamalarının iç işlerine müdahale olduğunu belirten Çinli yetkililer, Batılı ülkelere; “Hong Kong’dan uzak durması” uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler’ de ülkedeki şiddetin endişe verici boyutlara taşındığını duyurdu.

Hong Kong’daki gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı (ABD) Donald Trump, Amerikan istihbarat kaynaklarına göre Çin yönetiminin Hong Kong sınırına birlik kaydırdığını twitter hesabından duyurdu. Trump, “Herkesin sakin ve güven içinde olması gerekli!” şeklinde paylaşımda bulundu.

Amerikan Temsilciler Sözcüsü Nancy Polesi’den Çin polisinin müdahelesini şiddet olarak tanımlaması üzerine, Çin’den tepki gecikmedi.

ABD’nin Çin’in içişlerinden uzak durması uyarısında bulunan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying açıklamasında “Siz kendi işinize bakın. Honk Kong’la ilgili sizi endişelendirecek bir durum yok” ifadelerini kullandı.

Kanada’da Tepkide Bulundu

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da Pazartesi günü yaptığı açıklamada Hong Kong’daki durumdan son derece endişe duyduklarını açıkladı. Katıldığı bir televizyon programında “Gerilimin azaldığını, yerel yönetimin Çin vatandaşları tarafından dile getirilen ciddi kaygılara kulak verdiğini görmeye ihtiyacımız var” diyen Trudeau Çin’e Hong Kongluların haklı kaygıları karşısında çok dikkatli ve saygılı biçimde barış, düzen ve diyalog çağrısında bulunduklarını belirtti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.