Çin Bilim Adamları Yeni Kuş Gribi H10N8 Hakkında Uyarıda Bulundu

Kuş Gribi H10N8 salgını (STR / AFP / Getty Images)
Kuş Gribi H10N8 salgını (STR / AFP / Getty Images)

H10N8 diye adlandırılan kuş gribi virüsü, Çin’de yeni keşfedildi ve bilim adamları bu virüsün bir salgın oluşturma potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

Yeni keşfedilen bu kuş gribinin hızla mutasyona uğradığını ve akciğerde ciddi hasarlara neden olduğu belirtildi. Geçen yıl Jiangxi eyaletinde bu durum sağlık komiteleri arasında endişeye yol açtı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinden Bilim Adamları Uluslararası bir tıp dergisinde  “Bulgularımız bu virüsün insanlar için potansiyel bir tehdit olduğunu göstermektedir” şeklinde yayım yaptılar ve bir araştırma raporu hazırladılar.

Şimdiye kadar hiçbir virüs yerel Çin Medyasında bu kadar ilgiye neden olmamıştı.

Verilen raporda, İnsandan-insana bulaşmanın tespit edilmemiş olmasına rağmen “Bu yeni virüsün pandemik potansiyeli göz ardı edilmemelidir” uyarısı yapıldı.

Verilen rapora göre bu virüs iki insanda görülmüş ve bir tanesi ölümle sonuçlanmış.

H10N8 virüsünden Çin’de Jiangxi eyaletinde 73 yaşındaki bir kadın hayatını kaybetti. Hastalığa yakalanmasından hemen sonra durumu git gide kötüleşti ve dokuz gün sonra hayatını kaybetti. Raporunda hastalanmadan dört gün önce canlı tavuk pazarını ziyaret ettiği belirtilmiş.

Orijinal İngilizce Haber

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.