Çin blogları devletin propoganda departmanının kararlarına meydan okuyor

(Pornchai Kittiwongsakul/AFP/Getty Images)

Çin’deki her türlü habere devlet tarafından kısıtlama getirilmesi ile karşılaşan Çinli gazeteciler, sina.com ve diğer blog web sitelerinde önemli hikayelerin bilinmesini sağlıyorlar.

Bunun başlıca örneklerinden biri, son zamanlarda önemli bir zorunlu göç hikayesinin, Hunan Eyaleti Propoganda Departmanı tarafından yasaklanmasıyla meydana geldi. Hikaye, Yuanjiang şehrinde ikamet eden ve yerel yönetimin kendisine oturduğu yerin sel bölgesi üzerinde olduğunu söyledikten sonra, başka bir yere yerleşmek zorunda kalan bir kişi hakkındaydı.

Fakat yıllar sonra aynı kişi, o bölgenin fabrikalarla birlikte çok değerli bir gelişim arazisi haline geldiğini ve devlet tarafından baraj taşması riski olduğuna dair herhangi bir rapor yada bilgi olmadığını, durumun yetkililer tarafından kendisine söylenenden çok farklı olduğunu keşfetmiş.

Bu olayın duyulması üzerine Hunan’da bir televizyon kanalı konuyu araştırdığında, bir devlet yetkilisi olan Yuanjiang Propoganda Departmanı Başkan Yardımcısı Mr. Gong, televizyon kanalına konuyu derhal kapatmasını emretti. Fakat kanal, buna rağmen araştırmasına devam etti. Bunun üzerine Mr. Gong da Hunan Propoganda Departmanı Müdürü Mr. Wen ile iletişime geçti.

Wen, televizyon kanalı kendi bölge yetki sınırlarında olduğundan açıkça bir güç uygulayarak, yayınlanmasından önceki geceyarısı hikayeye yasak getirdi ve sinirli bir şekilde muhabiri azarladı.

Hunan’da deneyimli gazeteci Tang Fei, yaşanan fiyaskoyu online olarak yayınlayınca, birçok Çinli gazeteci benzer hikayelerle cevap verdi. Tang, bu yazılanlara yorum yaparak, “Çinli gazetecilerin en dikkat çeken meslek hastalığı, Çinli devlet memurlarının uyguladığı çeşitli yasakların neden olduğu depresyon olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz ay Wenzhou’da yaşanan hızlı tren kazası ile ilgili tüm olayların, haberlerin yayınlanmasına yine Çin Komunist Partisi Merkez Propoganda Departmanı yasak getirmişti.

Merkez Propoganda Departmanı’nın yasak uygulaması gerçeğine rağmen, bu durum Çin Komunist Partisi’nin emirlerine meydan okuyan, benzersiz bir kampanya oluşmasını tetikledi. Konu ile ilgili bir milyondan fazla haber yayınlanarak, tüm dünyanın bu dramı öğrenmesine neden oldu.

Bir blog web sitesi sahibi (blogger) sayfasında yazdıklarında, internet ve blogların bazı gruplar ve otoriteler tarafından istenildiği zaman sansürlenmesine rağmen, birçok kişinin internet üzerinde bir haberleşme ağı oluşturmasının gücünün durdurulamayacağına ve  adaletin gücünün yıkılamaz olduğuna inandığını belirtiyor.

Orjinal ingilizce metin

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.