Çin Bu Gece Yerel Saatle 24.00’te Kaplan Yılı’nı Bitirip Tavşan Yılı’na Girdi

Çin Takviminde 2011 Tavşan Yılı

Çin Takviminde 2011 Tavşan Yılı

Antik Çin Takvimine göre Tavşan Yılı’na girdi. Bu gece yerel saatle 24.00’te Kaplan Yılı’nı bitirip Tavşan Yılı’na giren Çinliler, yılbaşı gecesi serbest olan ve kötü ruhları korkuttuğuna inanılan çatapat ve havai fişeklerden patlattı ve yeni yılın gelişini kutladı.

Çinliler her yıl olduğu gibi hazırlıklarını günler öncesinden yaptı. Evler temizlendi ve Bahar Bayramı olarak da adlandırılan Çin yeni yılına özgü simgeler ve maskotlar ev ve binalara asıldı.

Yeni yılı tüm ailenin birlikte karşılaması eski bir gelenek olan Çin’de, Televizyon programları her yıl olduğu gibi bayram özel gecesi programıyla izleyicileri eğlendirdi. Programda sahne alan birçok yerli sanatçı ve gösteri grupları izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Ülkenin en ünlü tiyatrocuların oynadıkları komedi tiyatro izleyenleri güldürdü.

Geleneklere göre bu akşam “birlik yemeği” denilen akşam yemeğinde aile fertleri bir araya geldi. Yeni yılı birlikte karşılayan Çinliler, sabaha kadar uyumayacak. Ülke genelinde tüm gün havai fişek patlatıldı. Havai fişek sesinin kötülükleri kovacağına inanılıyor.

Antik Çin Takvimi‘ne göre kutlanan yılbaşı dolayısıyla ülke çapında 7 gün resmi tatil yapılacak .

Antik Çin Takvimi ile ilgili diğer haber ve yazılarımız;

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.