Çin Çalışma Kampındaki Esaret ve İşkence Konulu Belgesel Gösterime Girdi

Belgeselin kahramanı acımasızca işkenceye uğrayan ve başkalarının da işkenceye maruz kaldığını gören Liu Hua çalışma kampındaki muamelenin her detayını kayıt altına aldığını belirtti
Belgeselin kahramanı acımasızca işkenceye uğrayan ve başkalarının da işkenceye maruz kaldığını gören Liu Hua çalışma kampındaki muamelenin her detayını kayıt altına aldığını belirtti

Şu ana kadar imkansız olanı başaran Du Bin, Masanjia kadın çalışma kampında yapılan insanlık dışı işkenceyi konu alan bir belgesel hazırladı. Normalde hemen tutuklanması gereken film yapımcısı hala serbest ve Hong Kong’da dünya basınıyla röportajlar yapmakta; onlarla kaygısızca konuşmakta.

Belgeselin kahramanlarından biri köylü kadın Liu Hua ise kampta yaşadıklarının her dakikasını kayıt altına almış ve korkusuzca kimliğini saklamadan Du Binin kamerasına konuşmuştur. Liu Hua ise şu anda Pekin’de ve hala serbest.

Bu durum bazı şeylerin artık Çin’de yavaş yavaş değişmeye başladığını gösteriyor.

Ancak belgesele konu olan Masanjia çalışma kampı hala kapatılmadı. Özel soruşturma için kurulan bir ekip ise belgeselin tamamen asılsız bilgilerden ibaret olduğunu iddia ediyor.

Belgesel sadece Hong Kong’da yayınlandı ve anakara Çin’de yayınlanması oldukça zor.

Belgeselin başında, Liu Hua Komünist polislerin kadınların vücutlarına nasıl saldırdıklarını, en mahrem yerlerine nasıl işkenceler yaptıklarını anlatıyor. İşkence yapılan kadınların çoğu Falun Dafa uygulayıcısı ve hatta birçok işkence metodu önce onlar üzerinde deneniyor.

Liu Hua “Gardiyanlar göğüslerimize ve cinsel organlarımıza elektrik batonlarla vurdular ve elektrik şok verdiler… Ağızlarımıza alet takıp zorla yemek yedirdiler” dedi.

Falun Gong uygulayıcısı olmayan Liu Hua’nın suçu kocasının bir köy lideri olarak seçilmesiydi. Kocası bir parti sekreterinin yolsuzluğunu ortaya çıkarmıştı. Bu sebeple sürgüne gönderildi. Liu Hua ise ‘milli güvenliği tehlikeye sokmak, partiye ve sosyalizme karşı gelmek’ suçundan dört yıl boyunca çalışma kampında kaldı.

Liu Hua’nun sonradan yanlış yere cezalandırıldığı ortaya çıktı. Kaldığı süre boyunca, çalışma kampında yaşanan tüm kötü muamele, dayak, gerilerek asılma, ölüm yatağı vb. işkencenin hepsini kayıt altına aldı. Liu Hua yapılan tüm işkenceyi yazılı kayıt altına aldıktan sonra, bilgileri kadınların vajinalarında saklayarak dışarı çıkardığını belirtti

Yaklaşık 20 bin kelimelik yazısında yüksek tansiyonla ve şiş ayaklarıyla gece gündüz çalışmaya zorlandığını ve hayvan yemi gibi hazırlanan parçalanmış sebzeleri yemek olarak yediklerini anlattı.

Belgeselde dikkat çeken ve çok garip olaylardan biri de bu işkenceleri yapan gardiyanların Liu’nın kamptan çıkacağını duyduklarında verdikleri tepkiydi. Gardiyan Sun “Sakın burada yaptıklarımızı kimseye anlatma. Böyle bir şey insanları dehşete düşürebilir” dedi. Diğer gardiyanlar da aynı şekilde bu utanç verici durumdan kimseye bahsetmemesini söyledi.

Filmin yapımcısı Du Bin bu belgeselin amacının hiç şüphesiz ki seslerini çıkaramayan ve sessizce katledilen kurbanların seslerini dünyaya duyurmak ve dünya insanlarının onların seslerini duymalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Du Bin, bütün bu olanların insanlık dışı olduğunu ve bu belgesel ile bunları dünyaya kanıtladıklarını açıklayarak bir gün bunları yapanların cezalarını çekeceğini belirtti.

Çin siyasi yorumcusu Heng He, Xi Jinping liderliğinde başlatılan Çin’de çalışma kampı reformu tartışmasının tam ortasında Masanjia belgeselinin ortaya çıkmasının “önemli bir zamanlama” olduğunu kaydetti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.