Çin Demir Çelik Sektöründe Yaşanan Sıkıntı Ekonomik Etkilere Sahip

2007 yılında Kuzeydoğu Çin’in Liaoning Eyaleti, Shenyang’da yer alan bir demir ve çelik fabrikası. Fiyatlardaki düşüş birçok firmayı iflasın eşiğine getirdi. (AFP/Getty Images)

Bu yılın üçüncü çeyreğinde demir fiyatlarındaki ani düşüş Çin demir çelik sektörü ve ülke ekonomisi ile ilgili endişeleri artırdı. Araştırma raporlarına göre, bu durum Çin’de madenlerin %40’nın kapanmasına sebep oldu.

Bu yılın başından beri, Çin’de demir fiyatları hızla düşmekte. Changjiang Securities tarafından hazırlanan 8 Ekim tarihli rapora göre önümüzdeki üç çeyreğin ortalama demir fiyatı geçen yılın aynı dönemine göre %12 azaldı.  

Demir çelik şirketlerinin gelir tahminleri de fiyatlardaki düşüş ile birlikte sürekli aşağı yönde revize edilmekte. 2012 Çin Çelik ve Teknoloji Forumu’nda, Çin Demir Çelik Derneği Onursal Başkanı Wu Xichun, demir fiyatlarının çöküşün eşiğinde olduğunu söyledi. Bir devlet yayın organı olan Çin Menkul Kıymetler Dergisine göre, Ağustos ayında demir çelik sektörünün tamamı için zarar kaçınılmaz oldu.

Çin Demir Çelik Derneği tarafından yayınlanan finansal tablolara göre, Ocak- Temmuz arası 7 aylık dönemde orta ve büyük ölçekli şirketlerin karı geçen yıla göre %98,9 geriledi. Çin’in en büyük özel demir şirketi başkanı Shen Wenrong Xinhua’ya verdiği demeçte “Bir ton demir satarak elde edilen kar, bir tabak domuz yemeği satarak elde edilen kardan daha düşük” dedi.

Goldman Sachs verilerine göre, yılbaşından Ağustos ayına kadar global piyasada demir cevheri fiyatı ton başına 138 dolardan 87 dolara düştü. Bu da Çin’deki demir cevheri fiyatı üzerinde büyük bir etki yarattı.

Bir Şanghay gazetesi ‘Oryantal Günlük’ haberine göre Çin Metalurji Maden Birliği genel sekreter yardımcısı Liu Xiaoliang, fiyatlardaki düşüşün birçok firmanın iflasın eşiğine gelmesine ve bu sebeple sektörün %40’ının üretimi durdurmasına sebep olduğunu belirtti.

Çin sektör uzmanları uzun yıllar, demir çelik sektörünü ülke ekonomisinin bir barometresi olarak gördüler.

Devlet medyası olan Uluslararası Finansal gazetesinin yayınlanan haberinde “Demir çelik endüstrisinin performansı büyük ölçüde demir cevheri ve kömür endüstrisini ve aynı zamanda Avusturalya gibi hammadde ihraç eden ülkelerin ekonomisini oldukça ciddi etkilemekte” deniyor.

Demir çelik endüstrisinin Çin’in mevcut büyüme modelinde ekonominin lokomotifi olan teknoloji, otomotiv ve emlak sektörleri üzerinde de önemli etkileri mevcut.

Çin ekonomisi bu yıl kötü bir döneme girerken, gayrimenkul sektörünün yavaşlaması demir çelik talebinin azalmasına sebep oldu.

Wu Xichun, küresel mali krizi savmak için devletin 2008 yılında dört trilyon yuan değerinde yaptığı yatırım planı sebebiyle demir çelik endüstrisinin bataklıkta olduğunu belirtti. Artan bu yatırım aşırı demir çelik üretimine sebep oldu.

Orjinal İngilizce Haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.