Çin Devlet Yetkilisi ABD Konsolosluğu’na İltica Girişiminde Bulundu

Wang Lijun, Chongqing Emniyet Müdürü

Çin Komünist Partisi Krizde

18. Parti Kongresi öncesi, Çin Komünist Partisi (ÇKP) içerisindeki çatışmalar giderek büyüyor. Geçen hafta ABD Konsolosluğu’na iltica etmeye çalışan ancak Pekin’e iade edilen üst düzey devlet yetkilisinin vereceği ifade birçok Parti yöneticisinin koltuğunu etkileyecek gibi gözüküyor.

Wang Lijun, güneybatı Çin şehri olan Chongqing’in emniyet müdürü ve belediye başkan yardımcısıydı. Ayrıca uzun zamandır Chongqing şehri Komünist Partisi Başkanı Bo Xilai’in sağ koluydu.

2 Şubat günü Wang görevinden alınıp daha düşük rütbeli bir göreve tayin edildi. Wang, Radio France International (RFI) haberine göre 6 Şubat akşamı bir maske takıp 4 saat uzaklıktaki Chengdu şehrine giderek sığınma talebinde bulundu.

Bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang’ın ABD Konsolosluğu’nu ziyaret ettiğini doğruladı, ancak resmi iltica konusunda yorum yapmadı. Washington Free Beacon’da ismi açıklanmayan bir yetkilinin ifadesine göre Wang sığınma talebinde bulundu ancak talebi geri çevrildi.

Wang’ın İhaneti

Çin internet sayfalarındaki spekülasyona göre, yolsuzluğa karıştığı ve Merkezi Disiplin Komisyonunda işkenceye başvurduğu gerekçesi ile Wang hakkında soruşturma başlatılmıştı. Bunun üzerine patronu Bo, Wang’a sırtını döndü.

Çin internet sitesi Boxun’un haberine göre, Wang da karşı saldırıya geçerek Bo’nun eşinin kamu parasını zimmetine geçirdiğini ve yurtdışına mal kaçırdığını itiraf etti.

Boxun’un haberine göre, Bo, Wang’a  yakın şöförü dahil 19 kişiyi tutuklattı. Bunlardan ikisi dövülerek öldürüldü, bir diğeri ise intihar etti.  Wang’ın öldürüleceği korkusu ile Chongqing’den kaçtığı varsayılıyor.

Hong Kong Mingpao gazetesinin haberine göre, Wang’ın iltica girişimini öğrenince, Bo 70 polis aracı ile ABD Konsolosluğu’nun etrafının sarılmasını emretti. Haber hızla Parti Merkezi üst yöneticilerine ulaştı, bunun üzerine Chengdu’ya ulusal güvenlik görevlileri gönderildi. Wang Pekin güvenlik görevlilerinin koruması altında Chengdu’dan ayrıldı.

İnternet haberlerine göre, Wang ve Bo “Siyahı vurmak” adlı mafya karşıtı bir kampanya yürüterek Bo’ya sadık olmayan ÇKP yetkililerini, çete üyelerini ve dürüst işadamlarını mallarına el koymak amacıyla tutukluyorlardı. Ayrıca geçmişte Wang ve Bo birlikte Falun Gong uygulayıcılarına rejimin şart koştuğu işkenceyi acımasızca uyguladılar.

RFI raporuna göre, Wang’ın ABD Başkonsolosu ile bir araya geldiği 24 saatlik görüşmede, Bo’nun en karanlık sırlarını ve bazı devlet sırlarını ortaya çıkardığı iddia ediliyor. Konsolosluğu terk ederken “Bo Xilai’ın kurbanlık koyunuyum, önemli bilgileri denizaşırı transfer ettim” diye haykırdı. RFI’ın haberinde Wang’ın Konsolosluk görevlilerine Bo ile birlikte işledikleri cinayetlerin detayını aktardığı iddia ediliyor.

Çin rejiminin bugüne kadar yalanladığı mahkumlardan canlı çalınan organ ticareti Wang’ın önde gelen suçlarından bir tanesi. Kariyerinin başlarında Wang, organ ticareti ile ilgili çalışmaları hakkında bir konuşma yapmıştı. Bu konuda araştırmalar yapmış ve hatta ödül bile almıştı. Yaptığı bir konuşmada  “Kıdemli bir polis memuru olarak, birinin idam edildiğini görmek ve bu kişinin organının bir başkasına nakledildiğini görmek çok heyecan verici“ demişti.

Parti İçi Çekişme

Boxun haberine göre, Wang’ın resmi soruşturması henüz tamamlanmadı, ancak tamamlandığı zaman Bo’nun görev tanımı büyük olasılıkla değişecek.

Çin Komünist yetkilileri bir yandan Wang ile uğraşırken bir yandan da Parti Başkan Yardımcısı Xi Jinping’in ABD ziyaretine konsantre olmaya çalışıyor. Xi’nin, bu yıl 18. Parti Kongresi’nde Hu Jintao’nun yerine geçerek ÇKP’nin başkanlık koltuğuna oturması bekleniyor.

Wang olayı ile ilgili yorum yapan Epochtimes köşe yazarı ve George Mason Üniversitesi profesörü Dr. Zhang Tianliang, Bo Xilai’in bu olay yüzünden gücünü ve etkisini kaybedeceğini belirtti.

İlginç olan başka bir konu ise, bu iç çatışma ile ilgili çıkan haberler ve yazılar Çin devleti tarafından sansürlenmedi.

Washington DC merkezli Çin uzmanı Shi Zangshan “ÇKP içerisindeki farklı gruplar bugüne kadar güç dengesini korumak amacıyla belirli kuralları sessizce uyguluyorlardı. Wang- Bo arasındaki çatışma artık bu durumun geçerli olmadığını gösteriyor. Ve bundan sonra ÇKP kuralların göz ardı edileceği ve sürtüşmelerin yoğunlaşacağı bir döneme girecek. Her rakip başkasını harcayarak kendisini korumaya çalışacak. Bu sebeple Çin Komünist Partisi’nin çöküşü çok yakın” dedi.

Orjinal İngilizce Haber

Attempted Defection Reveals Depth of Power Struggle in China

İlgili Haberler

Çin’e yayın yapan Vietnam Radyosunun Davası Rafa Kaldırıldı

Çin Rejimi, Tarihi Operayı Ani Kararla İptal Etti

Çin Hükümeti Arabalara Gizli Dinleme Cihazı Yerleştiriyor

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.