Çin Dışişleri Bakanlığı Aktör Christian Bale’i Azarladı

Çin Dışişleri Bakanlığı Aktör Christian Bale’i Azarladı

Aktör Christian Bale, film gösterimi için eşi Sibi ile Pekin’de  (Getty Images)

Batman ve Makinist filmlerinden tanıdığımız, Hollywood’un insan hakları savunucusu aktör Christian Bale, haberleri çarpıttığı gerekçesiyle Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından sözlü saldırıya uğradı ve arkasından Pekin’de buz gibi bir resepsiyon ile karşılandı.

Bale ve CNN haber ekibi, 16 Aralık Cuma günü Çinli insan hakları eylemcisi kör Chen Guangcheng’i köyünde ziyaret etmek isterken güvenlik görevlileri tarafından tartaklandı. Chen, Komünist Partisi’nin kadınlar üzerinde zorunlu kürtaj ve sterilizasyon uygulamasına karşı geldiği için 4 yıl hapis cezası almış, daha sonra evine kilitlenip, dövüldüğü ve işkence gördüğü rapor edilmişti.

Olaydan sonra, 22 Aralık günü Dışişleri Bakanlığı ilk tepkisini gönderdi. Bakanlık sözcüsü, Liu Weimin, konu hakkında sorulan bir soruyu “Haber üretmek veya film çekmek için köye davet edilmedi. Bence Çin ile ilgili haber uydurmak istiyorsanız, iyi karşılanmazsınız” diye yanıtladı.

Gizli Organ TicaretiBu açıklama ile ilgili kaynak kesin olmamakla birlikte yabancı ajanslar bu açıklamanın nerede ve ne zaman yapıldığını da belirtmiyor. Bale’in Japon karşıtı 100 milyon dolarlık “Savaşın Gülleri” adlı filmi tanıtmakta zorlanıp zorlanmayacağı da net değil. Filmin yönetmeni Zhang Yimou, son yıllarda Komünist Partisi’nin halka ilişkiler çalışmasına destek vererek dikkat çekmişti.

Christian Bale, Chen’i ziyaret sebebini geçmiş röportajlarda şöyle açıkladı: “Hikayesini okumaya başladım, kendisinden çok etkilendim… Sadece elini sıkmak ve teşekkür etmek istedim.”

Nobel adayı Chen işkence görmüştü,

Avukat ve 2010 Nobel adayı Chen, sistematik bir şekilde uygulanan zorunlu kürtaj ve sterilizasyonun Çin’deki tek çocuk politikasının bir parçası olduğunu ortaya çıkardığı için 4 yıl 3 ay hapis cezası almış ve işkence görmüştü.

Tutukluluğu için “Kamu mülkiyetine zarar vermek ve trafiği engellemek” resmi gerekçe olarak gösterildi. Çinli hukuk uzmanları genelde bu tarz ifadelerin siyasi işkence için bir bahane olduğunu söylüyor.

Son 15 aydır, Chen ve ailesi toplumdan izole bir şekilde yaşıyor. Dışarı ile temasını engellemek için evinin etrafında güvenlik önlemleri alındı, elektronik koruyucu cihazlar yerleştirildi. Evini ziyarete gelenler ise tartaklandı. Temmuz ayında, telefon kartı satın aldığı öğrenilince Chen ve eşi 4 saat boyunca işkence gördü.

CNN ekibini de tartakladılar

Chen’in köyüne giderken kontrol noktasında Bale ve CNN ekibi otobüsten indi. Bale, Chen’i ziyaret etmek için geldiğini söyleyince 4 güvenlik görevlisi engel oldu ve kameralara vurmaya başladı.

Christian Bale olaylarla ilgili sert konuştu

Christian Bale olaydan sonra CNN’e verdiği bir röportajda “Çin gibi güçlü bir ülkenin Chen’den bu kadar korkmasına çok şaşırdım. Bu durum içsel olarak ne kadar zayıf olduğunu göstermekte dedi.

“İnanıyorum ki bu muamele Çin halkını yansıtmıyor, devletin yapısını ve vatandaşlarına olan muameleyi gösteriyor. Bu da mide bulandırıcı” dedi. Ayrıca röportaj sırasında Çin rejimi için “aşağılık” ifadesini kullandı.

Pekin’e geri gönderilen Christian Bale “Cesaret gösterisi yapmıyorum. Yapılanları desteklemek istedim” dedi ve ekledi “Yapılan muamele bana hiç normal gelmedi, kafamı çevirip hiç birşey olmamış gibi yoluma devam edemem.”

Orijinal İngilizce Metin

Çin ile ilgili haberler;

Yeni Doğan Bebek Çin’de ‘Tıbbi Atık’ olarak Görülüyor

Çin’de Devam Eden İşkencelerin 12′inci Yılı Bir Basın Bildirisi ile Türk Medyasına Duyuruldu

Çin’deki İşkencelere Karşı Washington’da Miting Düzenlendi

Yıllar Süren İşkence Sonrası Anneler Günü Kutlaması

Yayınlanan bir Makalede, Ai Weiwei’nin İşkence altında Teslim Olduğu Söyleniyor

Ünlü İnsan Hakları Avukatına Yaşadığı İşkenceyi Anlatan Kadın Gözaltında Öldürüldü

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir İsveç’e Geldi

Çin’in, Uygur Türkleri’ne Yönelik Zulmü Protesto Edildi

Avusturya Dışişleri Bakanı’’ ÇKP’nin Yasadışı Organ Toplaması Olayı ile yakından ilgilendi

Falun Gong’a Karşı Zulmü Kınayan İnsan Hakları Meşalesi Berlin’e Vardı

Anahtar sözcükler; Cristian Bale,batman,makinist,çin,işkence,cnn,muhabir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.