Çin Ekonomisindeki Durgunluk Hammadde Fiyatlarını Düşürecek

 Foto: Kevin Frayer/Getty Images
Foto: Kevin Frayer/Getty Images

Global Ekonomik Analiz Enstitüsü IHS’nin tahminine göre, Çin ekonomisindeki yavaşlama ile birlikte dünya ham madde fiyatlarında yeni bir düşüş dalgası yaşanacak.

IHS ham madde fiyatları endeksi, 2014 yılında yüzde 20 oranında düşüş kaydetti. IHS’nin ekonomi uzmanı Neriman Behravesh, ham madde fiyatlarındaki düşüş eğiliminin 2015 yılında da devam edeceğini belirtti ve ortalama düşüş tahminini %10 olarak açıkladı.

Behravesh, The Daily Telegraph gazetesine şunları söyledi: “Hammadde fiyatındaki düşüşün temel sebebi global talepteki durgunluk ve yükselen arz. Çin hala en önemli hammadde tüketicilerinden biri. Çin’deki ekonomik yavaşlamanın etkisi global fiyatlara yansıyacaktır.”

Birçok ekonomiste göre, Çin 2014 yılında son 24 yılın en yavaş ekonomik büyümesini kaydetti. Bu, hammadde fiyatlarının dünya çapında hızla düşmesine neden oldu. Çin’de 2014 yılında özellikle demir-çelik ve kömüre olan talep önemli ölçüde geriledi. Örneğin, Mart ayından 2014 yılı sonuna kadar demir cevheri ithalatı kuzey Çin limanı Qingdaoa’da yüzde 47 oranında düştü.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.