Çin Eski Güvenlik Çarı Zhou Yongkang Tutuklandı mı?

Zhou Yongkang  (Liu Jin/AFP/GettyImages)
Zhou Yongkang (Liu Jin/AFP/GettyImages)

Bir Tayvan ve bir Hong Kong gazetesi Çin rejiminin bir dönem en güçlü isimlerinden Zhou Yongkang’ın tutuklandığı haberini yazdı. Devlet yetkilileri haberi doğrulamadı veya yorum yapmadı ancak uzmanlara göre eğer Zhou hala serbest ise, tutuklanması bir an meselesi.

Zhou Yongkang, geçmişte Çin’in iç güvenlik birimini 5 yıl boyunca yönetmişti.

Çin siyasi analisti Shi Changshan’a göre, devlet yetkilileri haberi tam olarak yaymadan önce halktan gelebilecek olası tepkileri ölçmeye çalışıyor.

Zhou Yongkang 2007-2012 yılları arasında polisi, silahlı polisi, mahkemeleri, avukatları, savcılığı, çalışma kamplarını ve hapishaneleri kontrol eden parti organı Siyasi ve Hukuki İşler Komitesi’nin (PLAC) Başkanlığını yürüttü.

Zhou’nun 100 milyar dolarlık bir bütçesi vardı. Bu bütçe resmi savunma bütçesinden çok daha yüksekti. PLAC başkanlığı öncesi Zhou, 5 yıl boyunca aynı yerde direktör yardımcılığı ve eş zamanlı olarak Güvenlik Bakanlığı direktörlüğü yaptı.

2007-2012 yılları arası Politbüro Daimi Komitesi üyesiydi. Dokuz kişiden oluşan bu grup Partiyi yönetmektedir.

Epoch Times yorumcusu Heng He’ye göre Çin’in güvenlik biriminde yöneticilik yaptığı on yıl boyunca Zhou Yongkang, spritüel uygulama olan Falun Gong’a işkence yapılması konusunda önde gelen isimlerden biri oldu. Bunu kullanarak bütçesini ve yetkisini genişletti ve Çin hukuk sisteminin yarattığı engelleri yıktı.

Heng He’ye göre, iktidarın Zhou’yu tutuklatmak istemesinin altında, şu an hapiste yatan eski siyasetçi Bo Xilai ile birlikte mevcut hükümete karşı bir darbe planı yapması yatmakta. İktidarın bu darbe girişimini cezasız bırakması imkansız.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.