Çin Giyim Endüstrisi Zor Durumda

Çin’de ihracat kalitesindeki tekstil malları, global ekonomideki ekonomik kriz yüzünden ülke içinde maliyetinden satılmaya başlandı.

Anakara Çin’de bulunan gazetecilerin Gunagdong ilinde gerçekleştirdikleri bir alan araştırmasının sonuçları hızla yükselen üretim maliyetlerinin, yabancı siparişleri önemli oranda düşürdüğünü ortaya çıkardı ve Çin’in giyim ve ayakkabı fabrikalarının kriz ile yüz yüze olduğunu gösterdi.

Guangzhou Daily gazetesinde yayınlanan 21 Mayıs tarihli bir rapor, Guangzhou’da bulunan Liwan bölgesindeki Shangxiajiubuxing sokağında bir mağazanın girişine giysiler koyarak bu giysilerin üzerine  “Tasfiye nedeniyle satışlar” yazdığını ve parça başına 3 ila 9 yuan arası fiyat belirlediğini belirtti. Mağaza sorumlusunun fiyat düşüşünün birçok fabrikanın kapanmasının bir sonucu olduğunu söylediğini de dile getiren gazete aynı zamanda  başka bir mağazanın da  “super ucuzluk” yazarak çocuk kıyafetlerinde her bir parça için 1 yuan fiyat belirlediğini yazdı.

Shangxiajiubuxing sokağı Guangzhou şehrindeki en kalabalık alış veriş merkzelerinden biri olarak biliniyor ve orada bulunan birçok mağaza da üretim fazlası malları, alıcıları direk olarak fabrikalar ile karşılaştırarak indirimli fiyatlara satıyorlar. Bu yüzden bu mağazalardaki fiyatlar da endüstrinin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Guangzhou Giyim Endüstrisi Derneği başkan yardımcısı Shangjju Yolu’nda yirmi yuanın altına satılan giysilerin üretim maliyetlerinin altında satıldığını söyledi. 2008’in finans krizi sırasında, ülkeden hiçbir zaman çıkmayan ve ihracat için üretilen mallar Çin içinde indirimli fiyatlara satılmıştı. Yine de, bugünlerde gerçekleşen indirimli satışlar fabrikaların kapatmadan önce stoklarını ellerinden çıkarmalarından kaynaklanıyor.

Çin Tekstil Borsası web-sitesine göre, bu Mart ayında gerçekleşen Çin Uluslararası Giyim ve Aksesuar Fuarı sırasında tüccarlar arasında en çok konuşulan konu üretimdeki fiyat artışlarıydı.

2010 yılında pamuk maliyeti %50 artarken, işçilik ücretleri %15’ten daha fazla arttı. Birçok giyim üreticisi bir yıldan az bir süre içerisinde bir parça giysinin toplam maliyetinin %20 arttığını söylüyor. Ayakkabı endüstrisinde ise durum daha da kötü. Bu sektörde toplam maliyet %30 ila 40 arası artmış görünüyor.

Yoruma kapalı.