Çin Güvenlik Bakanı Zhou Yongkang’ın Güç Savaşını Kaybettiği Söyleniyor

Zhou Yongkang 2007’den beri PLAC ‘ın başındaydı. Getty Images

Komünist Çin’de ideolojik eğitim oturumlarının oldukça sıkıcı olduğu bilinir. Fakat Pekin’de dolaşan hükümete darbe girişimi söylentileri sebebiyle böylesine sıkıcı bir oturumda bile bir üst düzey yetkilinin kovulduğu spekülasyonları heyecana neden oluyor.

Çin Komünist Partisi(ÇKP) düzeni içerisinde çok güçlü bir örgüt olan Siyasi ve Adli İşler Komitesi (PLAC), polisi, silahlı polisi, mahkemeleri, savcılığı –kanunla ilgili hemen hemen her şeyi kontrolü altında tutuyor. Zhou Yongkang uzun bir zaman boyunca Çin’in en üst düzey polisi olmuştur – 2007 yılından bu yana PLAC ‘ın başında ve bundan önce Kamu Güvenlik Bakanıydı.

21 Mart akşamı Parti sözcüsü Xinhua PLAC’a bir duyuru yaparak ülke çapında bir eğitim oturum yapılacağını bildirdi ve ilk toplantının 26 Mart’ta yapılacağını duyurdu. Büyük ölçekli olacak olan ulusal eğitim Nisan ayı sonunda başlayacak, eğitime 3.300 sekreterin katılması bekleniyor. Duyuru aynı zamanda “People’s Daily Online”da Zhou’nun kişisel sayfasında da ilan edildi.

Bu duyuru ile ilgili bir gariplik vardı. 19 Mart’ta, Zhou PLAC’da büyük bir toplantı yapmıştı ve gelecek hafta içinde ülke çapında büyük ölçekli bir eğitim oturumu için bir araya gelineceğinden hiç bahsetmemişti.

Chongqing eyaletinin eski parti başkanı olan Bo Xilai ve Zhou Yongkang, eski ÇKP başkanı Jiang Zemin liderliğindeki partinin çekirdek üyeleriydi. Jiang şuanki parti başkanı olan Hu Jintao ve 10 yıldan beri iktidarda olan Başbakan Wen Jiabao ile çekişme halindeydi.

15 Martta Zhou’dan sonra PLAC koltuğunu devralacak Bo Xilai, ÇKP’nin üst düzey liderlerinin güvenliğinden sorumlu kuruluş olan Merkez Muhafız Bürosu tarafından ev hapsine mahkum edildi. Pek çok blogcu şuan Zhou’nun Bo’nun kaderini çektiğini düşünüyor.

Top-News-V adlı internet kullanıcısı şöyle yazdı: “PLAC 3.300 üzerinde sekreter için büyük bir eğitim kursu düzenleyecek. Bunda kuşku uyandıran bi durum olduğunu düşünmüyor musunuz? Belkide Zhou Yongkang’ın başı beladadır.”

RT@cnbest ise şöyle yazdı: “Zhou Yongkang tutuklandı galiba. PLAC halkının bağlılığına dair taahhüt istiyor.”

Başka bir blogcu “PLAC Partisi sekreteri gidici ve Parti yetkilileri oluşumu yeniden düzenlemek zorunda gibi görünüyor” diye yazdı

Orjinal İngilizce Haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.