Çin Halkı, Mısır Askeri Baskısının Ardından İç Hesaplaşma Yaşıyor

Mısır halkının, hükümetin diktatörlüğüne karşı yaptığı ayaklanmaya karşı, Mısır askerinin baskısı, Çin halkına 1989’da gerçekleşen kanlı Tiananmen Meydanı Olayları’nı anımsattı.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nda eski bir komutan olan Xu Qinxian, o zamanlarda hükümetin öğrencilere karşı ateş açılması ermine karşı gelerek hapse atıldığı ve görevden alındığı için pişman değil. Xu, hapse atıldıktan 5 yıl sonra serbest bırakılarak Beijing’den sürüldü. O zamandan bu yana ise Shijiazhuang, Hebei bölgesinde yaşıyor.

Xu’nun komutan olduğu 38. ordu, Hükümet Yetkilisi Wang Fuyi liderliğinde, yine de Tiananmen Meydanı Katliamı’nda yer aldı. Olayların ardından da 8 asker “Cumhuriyet Gardiyanları” ödülünü aldı.

Mısır ve Çin

Birçok medya raporu 2011 Mısır Ayaklanmasını, 1989 Çin Öğrenci Hareketi ile karşılaştırdı. İki olayda aradaki tek fark ordunun tepkisiydi. Mısır ordusu, Çin Halkı için 4 Haziran 1989 olaylarını değerlendirmede esin kaynağı oldu.

4 haziran katliamında yer almış bir gazi olan Zhang Shijun, Çin askerlerinin Mısır askerlerinin yanında utanç duyması gerektiğini ve ordunun hiçbir zaman kendi insanlarına ateş açmaması gerektiğini söyledi.

Bir internet kullanıcısı: “Çin, 1989’da demokrasi için çok önemli bir şansını kaybetti, ordu ruhsuz bir makine haline getirilmişti” diyor.

The Epoch Times Hong Kong’un kıdemli gazetecisi Ching Cheong, Mısır halkının başarısının altında, Mısır ordusunun kendi insalarına ateş açmamasının büyük etkisi olduğunu belirterek, ordunun devletleştirilmesinin sadece bir slogan olmadığını, bunun insan hayatı ile ilgili olduğunu ve Çin’in ordusunun Çin Komunist Partisi (ÇKP)’nin malı olduğunu,  devletin olmadığını söyledi.

PLA Daily yakın bir  zamanda, ÇKP’nin ordudaki parti örgütlerini güçlendirme talimatı verdiğini açıkladı. Ching, bu durumun ÇKP’nin ordu üzerindeki liderliğini garantiye almak olduğunu ve ÇKP’nin Mısır devrimi gibi olayların kendi başına gelmesinden açıkça korktuğunun göstergesi olduğunu belirtti.

New Tang Dynasty TV’nin politika yorumcusu Li Tianxiao, bugünlerde Çin ordusunun askeri darbe ve yerel ayaklanmasının söz konusu olabileceğini ve bu varsayımın nedeninin, orduda son yıllarda yapılan bazı değişiklikler olduğunu söyledi. 2006’dan bu yana ordudaki birçok insanın ÇKP üyeliğinden ayrıldığını, birçok memurun internette dolaşarak farklı bakış açılarını görebildiklerini, çoğu askerin kendilerini yerel güç olarak tanımladığını ve denizaşırı ülkelerdeki web sitelerine ÇKP’yi devirmek için daha çok ordu gücü düzenlemek gerektiği ile ilgili ve diğerlerinin de bu konuda işbirliği yapması umudunu taşıdıklarını belirten emailler ve makaleler yolladıklarını sözlerine ekledi.

Orjinal inglizce metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.