Çin Hamas’a Katıldı, İsrail’i Haritadan Sildi

Sanal haritaların gölgesinde Çin’in gücü, İsrail’i silerken yozlaşıyor.

Google haritalar (solda) ve Baidu haritalarda İsrail ve Filistin topraklarının görüntüsü (Erişim tarihi: Kasım 2023)

John Dalberg-Acton’un güç ve yozlaşma eğiliminde olan mutlak güç hakkındaki ünlü sözünün bugün kesinlikle Çin Halk Cumhuriyeti’nin liderliğinden daha büyük bir kanıtı yoktur.

Lord Acton, Piskopos Mandell Creighton’a yazdığı mektupta bu konuda şunları söylemişti, “Büyük adamlar neredeyse her zaman kötü adamlardır.”.

Çin Komünist Partisi’ni (ÇKP) yöneten “büyük adamlar”, Hamas’ın bitmek bilmeyen “Nehirden denize” sloganlarına rağmen başaramadığı şeyi başardılar.

İsrail’i kelimenin tam anlamıyla haritadan sildiler.

Wall Street Journal, “Çin’deki internet kullanıcıları, İsrail adının Baidu ve Alibaba’nın önde gelen çevrimiçi dijital haritalarında görünmemesi karşısında şaşkınlıklarını dile getiriyorlar. Bu da Pekin’in bölgedeki belirsiz diplomasisine uyan ve genel olarak haritalara olan dikkatiyle çelişen bir belirsizlik” diye raporladı.

“Belirsiz” diplomasi mi? Bu, bütün bir ülkeyi sildiğiniz zaman pek de belirsiz görünmüyor. Küçücük Lüksemburg bile haritada görünüyor.

Baidu örneğinde, önemli İsrail şehirleri gösteriliyor. Ancak bulundukları ülke gösterilmiyor. Baidu ve Alibaba, ÇKP’nin izniyle ve gözetimi altında var olan büyük Çinli şirketlerdir.

Bu ihmal tesadüfen olmadı; göz önünde tutulması amaçlanmıştı. Wall Street Journal bunu keşfeden tek medya kuruluşu değil. Dünyanın dört bir yanındaki birçok haber kuruluşu ve takipçileri, henüz bilmiyorlarsa bile yakında öğrenecekler.

İsrail’in silinmesi Çin’in müttefiklerine (Rusya, İran ve Kuzey Kore’nin yanı sıra Hamas, Hizbullah ve Husiler gibi), rejimin kendi taraflarında olduğunu işaret ediyor. Aynı zamanda bir şekilde mücadelede kalmayı ve herhangi bir müdahaleden kaçınmayı işaret eden, çarpık bir erdem biçimidir.

Elbette bunların hiçbiri yeni değil. ÇKP, Maoist kökleri ve sözde kurtuluş hareketleriyle uyumu ile Filistin davasını her zaman desteklemiştir.

Ancak ÇKP hemen Hamas’ın tarafına geçmedi. Başlangıçta sükûnet çağrısında bulundu.

Ancak son zamanlarda, devlet haber ajansı Xinhua, “İsrail’in eylemleri meşru müdafaa kapsamının ötesine geçti” diye bildirdi.

Neredeyse aynı anda, İsrail çevrimiçi haritalardan silindi.

Bu ikiyüzlülük tarihe geçecektir. Çin’in saldırıya uğraması durumunda nasıl tepki vereceğini hayal edin.

Ancak bu önemli değil. Çünkü Çin’in izlediği tek ilke, onlara her zaman rehberlik eden ilkedir: kademeli ve amansız dünya hâkimiyeti. Yine de ABD liderlerinin çoğu, kaplanı sarsma korkusuyla ya da kişisel çıkarları nedeniyle Çin’in davranışlarını görmezden gelmeyi seçiyor.

Diğer durumlarda, ABD’li politikacılar kendi başlarına düşük erdem sinyali veriyorlar. Böylece Çin’in genişleme politikası gerçekliğiyle uğraşmaktan kaçınıyorlar.

Kaliforniya’nın Demokrat Valisi Gavin Newsom, Fox’tan Elex Michaelson’a Pekin’e yaptığı son gezideki öncelikleri hakkında bilgi verdi.

Michaelson “@GavinNewsom soruyorum, neden Başkan Xi karşısında doğrudan insan haklarını gündeme getirmiyorsunuz?” diye yazdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bunu Çin’in Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı ile gündeme getirmesini tavsiye ettiğini, böylece iklim değişikliğine odaklanabileceğini söyledi.

“Hayatımızdaki en önemli konu hakkında konuşma fırsatım oldu!’”

Uygurları unutun. Falun Gong’u unutun. Demokrasi göstericilerini unutun. Dünyayı sömüren Kuşak ve Yol altyapı programını unutun. Wuhan Viroloji Enstitüsü’nü unutun. Gavin Newsom’a göre konuşulması gereken konu: iklim değişikliği!

Xi Jinping liderliğindeki Çin’e ait, çoğu Kongo’daki madenlerde çocuk işçiliğiyle elektrikli arabalar üretiliyor. Bunun için kullanılan dünyanın en büyük güneş panelleri ve nadir mineraller ABD tarafından ihraç ediliyor. Çin’in burada iklim takıntısından nasıl yararlandığını anlatabilirim, ama ne gereği var? Bunun Newsom’a pek bir zararı dokunmaz.

Bu arada, İsrail haritadan silindi.

Bu makalede ifade edilen görüşler yazarın görüşleri olup, The Epoch Times’ın görüşlerini yansıtmayabilir.

Yazan: Roger L. Simon, The Epoch Times

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.