Çin Hapishanelerinde Neler Oluyor? Bir Gardiyanın İtirafları

Bir hapishane gardiyanı 25 Ekim 2012 tarihinde Pekin'de bir gözaltı merkezinde (Ed Jones / AFP / Getty Images)
Bir hapishane gardiyanı 25 Ekim 2012 tarihinde Pekin’de bir gözaltı merkezinde (Ed Jones / AFP / Getty Images)

Çin’de hapishanelerinin karanlık yüzüne ışık tutan bir haber sosyal medyada paylaşıldı. İlk başta, internette sık sık yayınlanan ve çoğu zaman doğrulanması imkansız haberlerden biri gibi gözüküyordu.

Ancak Şubat ayında bir eski hapishane gardiyanı tarafından yayınlanan ve 5.000 kelimeden oluşan mesaj internette giderek daha fazla dikkat çekmeye başladı.  Mesaj Çin’in organ nakli endüstrisindeki kazanç, yolsuzluk ve şiddet üçgenini şaşırtan bir detayda gözler önüne seriyordu.

Ayrıca, yayınlanan detaylı mesajda bu insanlık suçuna karışan kişilerin isimleri de deşifre edildi. Mesajı yayınlayan kişi, kendisini Güney Çin’in Guangdong Eyaletine bağlı Zhaoqing şehrindeki Sihui Hapishanesinin eski direktörü Liu Shuo olarak tanıttı. Mesajında en çok suçladığı kişi ise yardımcı direktör Luo Zubiao idi. Luo Zubiao ismi hiç yabancı değildi ve bu isim daha önce de Çin dışındaki insan hakları örgütleri tarafından mimlenmişti.

Hikayedeki detaylar ve halktan gelen tepkiler öyle bir noktaya geldi ki Guangdong Hapishanesi İdari Ofisi kendi websitesinde şok edici iddiaları reddetmek zorunda kaldı.

Eski hapishane gardiyanı Liu mesajında, Luo Zubiao’yu para için mahkumları öldürmekle suçladı. Liu, Luo Zubiao’dan dayak yediği ve felç kaldığı için intikam almak istedi ve bu sebeple hapishanede olan bitenleri açıkladığı iddia ediliyor.

Organlar İçin Astronomik Rakamlar

Liu yasadışı organ ticareti ile ilgili şunları yazdı: “Organ nakli ile ilgili en büyük problem teknik konu değildi – organı nereden bulacaksınız esas mesele budur. 2000 yılında Sihui Hapishanesi direktör yardımcısı Luo Zubiao karaborsada insan organları ile yapılan büyük kazancı duydu.”

Liu’nun iddiasına göre, böbrekler 350.000 yuana (56.410 dolar), kalp 960.000 dolara, karaciğer 560.000 dolara ve kornea yaklaşık 22.000 dolara satılıyordu. Bu rakamlar daha önce bildirilen Çin’deki yasadışı organ fiyatlarından çok daha yüksek. Ancak Çin’de organ pazarının oldukça belirsiz ve bölgeler arası çok farklılık olduğu bildirildi. Liu, 2001 ve 2006 yılları arası, Sihui Hapishanesindeki yıllık ölenlerin sayısının doğal yolla ölenler de dahil 4-6 arası olduğunu ifade etti. Liu, 16 kişinin organları için öldürüldüğüne tanık olmuştu.

“Fakir ve Eğitimsiz Olanlar Hedef Alınıyor”

Yazısında Liu “Tüm mahkumlar hapishaneye geldiklerinde sağlık kontrollerinden geçerler. Bu tüm dünyada uygulanan standart bir prosedürdür. Ancak bu işlem organ nakli için uygun adayları belirlemek için de kullanıldı” dedi.

“Hapishane gardiyanı Chen Weiquan, bu sağlık taramalarının sonucunu gören ilk insan. Herhangi bir şüphe uyandırmadan, sessizce hangi mahkumun organları için öldürüleceğini belirliyor: sağlıklı fakat aynı zamanda eğitimsiz, fakir, uzak bir köyden olan ve ziyaretçisi olmayanlar seçiliyordu. Daha sonra bu seçilen mahkumlar Luo’ya teslim ediliyorlardı.”

Luo Zubiao daha önce de Çin dışındaki insan hakları araştırmacıları tarafından tespit edilmiş biriydi. Dünya Falun Gong Zulmünü Araştırma Örgütü daha önce Luo’yu Falun Gong uygulayıcılarına işkence yapmak ile suçlamıştı.

Frank Fang ve Matthew Robertson, Epoch Times

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.