Çin Hastaneleri Hapishane ve Organ Ticareti Amacıyla Kullanılıyor

Qianfoshan Hastanesi websitesi. Hastane, bölgedeki siyasi tutukluların canlı organlarını çalmakla şuçlanıyor. (sdhospital.com.cn)

Shandong bölgesinin başkenti olan Jinan şehrindeki iki hastanenin, tutuklulardan ve Falun Gong uygulayıcılarından canlı organ nakli yaptığını bildiren bazı kaynaklar, bu konuyla yakından ilgilenen Epoch Times gazetesine bilgi verdi.

20 yıldır Shandong Qianfoshan Hastanesi ve Shandong Polis Hastanesinde çalışan bir üst düzey sağlık elemanının Epoch Times gazetesine verdiği bilgiye göre; Shandong’da bulunan kadın hapishanesinden ve diğer başka bir bölge hapishanesinden getirilen tutukluların organları bu hastanelerde canlı olarak çıkarılıyor.

Bu adı geçen hastaneler ve hapishaneler organ bulma işini organize bir şekilde yürütüyorlar. Organları alınacak kişileri çalışma kamplarından ve hapishanelerden buluyor ve kişiler daha canlıyken ya da ölmek üzereyken organlarını alıyorlar. Bu işten kazanılan para ise bu hastaneler ve hapishaneler tarafından paylaşılıyor. 

Falun Gong uygulayıcılarına yapılan işkenceleri araştıran bir dünya örgütü (WOIPFG), 12 Ağustos 2003 yılında Shandong Bölge Hastanesi ve Uzakdoğu Organ Nakil Merkezi’nin ortak olarak bir “Karaciğer Nakli Merkezi” kurduğunu, bu merkezde tutuklu Falun Gong uygulayıcılarının canlı organlarını çıkarttıklarını belgeledi.

Falun Gong uygulayıcılarından yapılan organ nakli hakkında gizli bir araştırma yapan WOIPFG örgütünden bir kişi, bir organa ihtiyaçları olduğunu söyleyerek bu hastaneleri aradı. Kendisine verilen cevapta “Sadece buraya gelmeniz yeterlidir” denildi. Biraz daha üstüne gittiğinde ise, şöyle bir karşılık aldı: “Pekala size söyleyeyim, sadece buraya gelmeniz gerek …. yani….. Nisan ayında kesinlikle o tipte çok organ ele geçireceğiz ve organları verenler yavaş yavaş çoğalacak.” “O tip” demekle cümle içindeki anlamdan anlaşıldığı üzere “Falun Gong uygulayıcılarının organları” kastedilmekteydi.

Örgütün bu konuşmayı resmi olarak internette yayınlaması üzerine sözü edilen karaciğer nakli merkezi internet sitesini kapattı.

Beijing Daily Report gazetesine göre, daha sonra bu merkez Mayıs 2012’de Halkın Silahlı Kuvvetleri Karaciğer Nakli Araştırma Enstitüsü ile birleşti ve yeni bir merkez olarak işlevini Halkın Polisi Organ Nakli Araştırma Enstitüsü adı altında sürdürmeye devam etti.

Qianfoshan Hastanesi, Shandong Üniversitesi Geleneksel Çin Tıbbı Bölümü tıp öğrencileri ve Weifeng Tıp Fakültesi öğrencileri de dahil bir çok tıp fakültesinin öğrencilerine stajyerlik imkanları da sunmaktadır.  İçeriden bir görevli, bu hastanede yapılan ameliyatların birçoğunun kayıtlı olmadığını ve bundan dolayı organ nakillerini yapan doktorların adları ile diğer gerekli bilgileri edinmenin mümkün olmadığını söyledi.

Tanığın ifadesine göre, Shandong Polis hastanesinde iki adet bina bulunmakta. Dışardaki binanın genel halka ve polise açık olduğu, içerideki binanın ise 2 büyük demir kapının arkasında kilitli olduğu bildirildi. Bu bina, tutukluların organlarının çıkarıldığı bir yer olarak hem hapishane hem de hastane işlevi görmekte.

Bütün bu suçlamalar ile ilgili hastaneyi arayan Epoch Times gazetesi, konu hakkında konuşacak bir muhatap bulamadı.

Shandong Hastanesi’nin Falun Gong uygulayıcılarına yapılan işkencelerde çok aktif bir rol aldığı “Minghui” internet sitesi tarafından rapor edilmiş ve çok sayıda Falun Gong uygulayıcısının oradaki işkenceden ve kötü muameleden hayatını kaybettiği belirtilmiştir.

Verdiği bilgilerin hassasiyetinden dolayı adı açıklanmayan bir askeri doktor, 2006 yılının Mart ayında Çin hükümetinin Falun Gong uygulayıcılarını düşman olarak ilan ettiğini, bu yüzden onlara yapılacak her türlü davranışın haklı olduğunu ve hükümetin ekonomisini kalkındırmak için onların organlarını satmanın uygun olduğuna karar verdiğini söylemiştir. Ayrıca, “Onlar hammadde, insan değiller ve ticari amaçla kullanılabilirler” cümlesini de eklemiştir.

Haberi hazırlayan: Epoch Times Muhabiri Tang Wen

İngilizce Haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.