Çin, Hong Kong’a Amerika’nın Müdahalesini İstemedi

Fotoğraf; Wikimedia Commons

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Çunying, “Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) bir an önce Hong Kong’a uzattığı kirli ellerini çekmesini tavsiye ediyoruz.” dedi.

Sözcü Hua, başkent Pekin’de basın toplantısı düzenleyerk, Hong Kong’da suçluların Çin’e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısına karşı yapılan protestolara yönelik, ABD’nin toplanma ve ifade özgürlüğü çağrısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hua, gelişmelerin ifade ve toplanma özgürlüğü ile ilgisini olmadığını iddia etti. Bunların radikal ve yasa dışı şiddet olduğunu savunarak, söz konusu eylemlerin doğrudan Hong Kong hukuk sistemini ihlal ettiğini ve “Tek Ülke-İki Sistem”in temel sınırlarını tehdit ettiğini söyledi.

Bakanlık sözcüsü ayrıca, “Çin, kesinlikle herhangi bir yabancı gücün Hong Kong’a müdahale etmesine göz yummayacak; herhangi bir yabancı gücün Hong Kong’u karıştırmasına izin vermeyecek.” ifadelerine yer verdi.

Hong Kong Olayları

Çin’in güneydoğusunda bulunan Hong Kong’da suçluların Çin’e iade edilmesi ile ilgili yasa tasarısı son birkaç haftadır protesto ediliyor.

Son 15 yılın en kalabalık protestosu ilen edilen gösteriye 1 milyonu aşkın kişi katıldı.

Hong Kong’un başyöneticisi Carrie Lam’in istifasını isteyen sloganlar atılıyor.

Halk “Suçluların Çin’e iade edilmesi ile ilgili yasa tasarısı” kabul edilirse, Çin hükümetini (Çin Komünist Partisi) desteklemeyen insanların zulümden geçirileceğinden endişe ediliyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.