Çin, Hong Kong’u Gündeme Getirmeyecek

Song Bilong / The Epoch Times

Çin, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde zanlıların Çin’e iadesini kolaylaştıran yasal düzenleme çalışmalarıyla ilgili tartışmaların ve protestoların kesinlikle gündeme alınmayacağını bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanı Asistanı Cang Cün, Hong Kong’da şüphelilerin yargılanmak üzere Çin’e gönderilmesine izin verecek şekilde iade yasasında değişiklik yapılmasına ilişkin tasarıyla ilgili tartışmaların, Japonya’da düzenlenecek G20 Zirvesinde gündeme gelmesine izin verilmeyeceğini belirtti.

Cang, “Kesinlikle şunu söyleyebilirim ki G20, Hong Kong ile ilgili  meseleleri görüşmeyecek. G20’nin Hong Kong meseleleri hakkında konuşmasına izin  vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın bu konuyla ilgili görüşmek konusunda ısrar  etmesi durumunda ne olabileceğinin sorulması üzerine Cang, “Hiçbir ülkenin ya da  kimsenin Çin’in içişlerine karışmasına hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz.”  karşılığını verdi.

İade Yasa Tasarısı Hakkında

3 Nisan’da şüphelilerin Çin’e iadesi kolaylaştıran yasa tasarısı parlamentoya sunulmuştu.

Hong Kong parlamentosunda geçtiğimiz ay değişikliğe karşı çıkan milletvekilleriyle değişiklik yanlısı milletvekilleri arasında kavga çıkmış, çok sayıda milletvekili yaralanmıştı.

Bu yasa tasarısının tamamen iptal edilmesi talebiyle, 2 milyon kişi sokağa döküldü.

Hükümet sadece hapis cezası en az 7 yıl olan mahkumların iade edilmesi gibi bazı tavizlerle kamuoyundaki tepkileri azaltmaya çalışsa da, önemli bir kesim, insanların Çin’in yargı sistemi altında keyfi gözaltılar, adil olmayan yargılama süreçleri ve işkenceye maruz kalacağından endişeli.

Hong Kong Özel İdari Bölge Baş Yöneticisi Carrie Lam, 15 Haziran’da  yaptığı basın toplantısında, tasarının toplumda çok büyük fikir ayrılıklarına yol  açtığını ifade ederek, yasal düzenleme çalışmalarının askıya alındığını  duyurmuştu. Bu kararı yeterli bulunmayan göstericiler tasarının tamamen iptal  edilmesini istiyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.