Çin Hükümeti’nin Corona Virüsü ve Grip Arasındaki “Elma ve Portakal” Karşılaştırması

Devam eden corona virüsü pandemisi hakkında gripten daha fazla bilinmeyen var. 

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying’in 3 Şubat’ta verdiği günlük basın toplantısında gösterildiği gibi, iki hastalığın yanlış karşılaştırılması Çin hükümeti için politik bir araç haline geldi.

“Yakın tarihli bir CDC raporuna göre, ABD’de 2019’dan 2020’ye kadar, 19 milyon kişiye grip bulaştı ve en az 10.000 kişi öldü. Buna karşılık, 2 Şubat itibariyle 17.205 nCoV pnömoni vakası doğrulandı ve 361 kişi öldü.” dedi.

“Kontrast düşündürücü,” diye ekledi.

Bu yorum, ABD’nin büyükelçilik personelinin kısmen geri çekmesini ve seyahat kısıtlamasını “yalnızca korku yaratabilecek ve yayabilecek” önlemler olarak eleştirdikten sonra Hua’nın o günün ilk sorusuna verdiği yanıtın bir parçasıydı.

Ancak Hua, Çin CDC ve Fudan Üniversitesi tarafından yapılan ortak bir araştırmaya göre, 2010–11 ila 2014–15 sezonları arasında Çin’de yılda gripten 88.100 kişinin öldüğünü belirtmedi (“Çin’de grip ile ilişkili aşırı solunum yolu ölüm oranı, 2010–15: Topluma dayalı bir çalışma,” başlıklı çalışma Eylül 2019’da The Lancet dergisinde yayınlandı).

Bununla birlikte, Hua’nun yorumları ve ilgili makaleleri hükümet kontrolündeki medya kuruluşlarında yer aldı ve başka bir Amerikan karşıtlığı dalgası yarattı. Bu, ÇKP’nin corona virüsü salgını sırasında bilginin açığa çıkarılmasını kendi yararına nasıl değiştirdiğinin bir başka örneğidir.

Corona Virüsüne Karşı Grip

Bir virüsün nasıl yayıldığını değerlendirmek için bilim adamları tarafından kullanılan göstergeye “temel üreme numarası” veya R0 (“R sıfır” olarak telaffuz edilir) denir. Mevsimsel gribin R0 değeri 1.3, 2009 grip pandemi’sinin (domuz gribi olarak da bilinir ve yüz binlerce kişinin ölümüne yol açtı) R0 değeri 1.48 ve 1918 İspanyol gribinin (50-100 milyon insanın ölümünden sorumlu) R0 değeri 1,80’dir.

Corona virüsünün R0 değeri üzerinde tam olarak anlaşma sağlanamamıştır. Bazıları bunu 2 ila 3 arasında değerlendiriyor. Harvard Üniversitesi’nde 15 yıldır bir halk sağlığı araştırmacısı olan Eric Feigl-Ding, Covid-19’un R0 değerinin 3.8’e kadar çıkabileceğini söyledi, bu da bulaşıcı bir kişinin virüsü ortalama 3,8 kişiye ileteceği anlamına geliyor. Bu nedenle, hastalığı “termonükleer pandemik seviye kötü” şeklinde atfetti.

İki hastalığın ölüm oranları da büyük ölçüde farklılık göstermektedir. Mevsimsel grip ölüm oranı genellikle ABD’de tipik olarak %0.1 civarındadır, ancak COVID-19 için ölüm oranı daha yüksek gibi görünmektedir. 18 Şubat’ta Çin CDC Weekly‘de yayınlanan bir araştırmaya göre, araştırmacılar COVID-19 ölüm oranının anakara Çin’de %2.3 civarında olduğunu buldular.

Gribin belirgin bir mevsimsel yapısı vardır ve bunun için aşılar ve iyi kurulmuş tedaviler vardır. Epidemiyologlar, DSÖ’nün 11 Mart’ta pandemi ilan ettiği corona virüsünün hangi yapıyı takip ettiğini hala bilmiyorlar ve bunun için henüz bir aşı yok. Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Müdürü Anthony Fauci’nin açıkladığı gibi, “Çok fazla bilinmeyen var.”

Grip, ortalama iki gün ile 1-4 günlük bir kuluçka dönemine sahiptir, ancak corona virüsü için kuluçka süresi iki haftaya kadar sürebilir, bu süre zarfında enfekte olanlar hiç semptom göstermeyebilir ve bu da hastalığın yayılmasını kolaylaştırır ve kontrol etmeyi daha zor bir hale getirir.

Çin’in Corona Virüsü Bilgi Karantinası

Çin hükümeti, corona virüsü salgını sırasında bilgileri farklı şekillerde manipüle etmiştir. Defenseone.com adresindeki “Çin, Corona Virüsü Hakkındaki Gerçeği Karantinaya Almak İçin Nasıl Çalışıyor” makalesinde şöyle bahsediliyor: “Ama rejim ikinci bir savaş daha düzenliyor: Dünyanın konuşulacak ilk konularını kontrol etmek için bir kampanya.”

Çin hükümeti medya kuruluşlarını ülke çapında kontrol ettiği için bilgi sansürü mümkündür. Salgın ilk olarak Aralık 2019’da ortaya çıktığında, Wuhan’daki yetkililer ihbarcıları disipline etti ve başkalarına corona virüsü bilgilerini herhangi bir şekilde açıklamamaları konusunda uyardı. Devlet medyası, işverenler ve polis, “söylentiler” yaymaya cesaret eden herkesin peşine düşüleceği tehdidinde bulundu.

Salgını duyuran sekiz doktordan biri olan Li Wenliang’ın 7 Şubat’ta hastalıktan ölmesinin ardından, bu bilgi artık örtbas edilmenin ötesine geçmişti ve halk öfkelendi. Dolayısıyla, devam eden sansüre ek olarak Çin Komünist Partisi salgının ciddiyetini küçümsemeye çalıştı. Hua Chunying, 3 Şubat’taki basın brifingi sırasında corona virüsü ve grip karşılaştırmasını yaptı. Yorumları hem Çin hem de yurtdışındaki büyük propaganda kampanyasının bir parçasıydı.

Haber medyasının yanı sıra sosyal medya platformları da kritik bir rol oynadı. Uzun bir süre, Çin’in İnternet’i “Son 40 yılda ABD’deki en ölümcül grip. 13 milyondan fazla insan enfekte oldu ve 6.600 kişi öldü,” gibi şaşırtıcı ifadeler içeren ve çoğunlukla kırmızı veya sarı renkli bir ABD haritası eşliğinde gönderilerle boğuldu. Görüntüleyen sayısı ise yüz milyonlarca kişiydi.

Defenseone.com’daki makaleye göre, “İronik sonuç, tıpkı Çin’de corona virüsünün artması gibi, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan birçok Çinli vatandaşa, Kuzey Amerika’yı sürükleyen ‘korkunç’ grip durumu hakkında Çin’deki arkadaşları ve akrabaları tarafından endişeli bir şekilde sorular sorulmaya başlandı.”

ÇKP’nin Örtbas Etmesi Bir Salgını Dünya Geneline Yayılan Bir Salgına Dönüştürüyor

5 Şubat’ta Imperial College London’daki MRC Küresel Enfeksiyon Hastalıkları Analiz Merkezi direktörü Neil Ferguson, vaka sayısının “sürekli arttığını” söyledi. O sırada Çin’deki tüm enfeksiyonların sadece %10’unun tespit edildiğini tahmin etti.

Gittikçe daha fazla insan ÇKP’nin corona virüsü verilerinden şüphe etmeye başladıktan sonra, Parti başka bir taktik uygulamaya başladı. Defenseone.com web sitesindeki “Çin, Corona Virüsü Hakkındaki Gerçeği Karantinaya Almak için Nasıl Çalışıyor” başlıklı yazıda şöyle deniyor: “Genellikle internetteki tartışmayı şekillendirmek ve böylece gerçek dünya inançları ve eylemlerini değiştirmek için kullanılan son parça, yanlış anlatılar yaymaktır. Salgına verilen ilk yavaş tepki konusundaki öfkeye karşı koymak için, rejim bunun tam tersinin doğru olduğu, hükümetin hızla tepki verdiği, hastane tesislerinin fazlasıyla yeterli olduğu konusunda ısrar etti. Otoriter oyun kitabı – sansür, dikkat dağıtma, yalan söyleme – tam ekran sergileniyor.”

ÇKP’nin corona virüsü bilgilerini örtbas etmesi, hastalığın dünyanın geri kalanına hızla yayılması izledi. Diğer ülkeler pandemi ile mücadele ederken Çin cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin’in hastalığa karşı savaşı “kazandığını” göstermek için geçen Aralık ayındaki salgından bu yana ilk kez 10 Mart’ta Wuhan’ı ziyaret etti. Ertesi gün Pekin, “enfekte vakaların gelmesini önlemek için” uluslararası yolculara 14 günlük karantina uygulanacağını duyurdu.

Kaynak: tr.minghui.org

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.