Çin: İran sorunu bir iki toplantıyla çözülmez

İran’nın Nükleer Başmüzakerecisi Said Jalili  (Resim: Getty  Images / Mustafa Ozer)

Çin, İran’ın nükleer sorununun karışık ve hassas bir konu olduğunu ve bunun bir veya iki görüşmeyle tümüyle çözülemeyeceğini bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Hong Lei, Pekin’deki olağan basın toplantısında gazetecilerin geçtiğimiz gün İstanbul’da yapılan İran’ın nükleer sorunu toplantısıyla ilgili bir soruya verdiği cevapta, söz konusu sorunun çok karışık ve hassas bir konu olduğuna dikkat çekti. “İran’ın nükleer sorunu bir veya iki görüşmeyle tümüyle çözülmez.” diyen Hong, ilgili tarafların sorunun diyalog ve görüşme yoluyla çözülmesi için çaba harcaması gerektiğine işaret etti.

Avrupa Birliği (AB), ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya’dan oluşan ülkelerin İran ile yaptıkları İstanbul’daki görüşmenin sonuçsuz kaldığına dikkat çeken Hong, taraflardan esnek ve gerçekçi bir tutumla adım adım karşılıklı güven oluşturması ve sorunun uzun vadede çözümü için katkıda bulunması gerektiğini kaydetti. Konuşmasında Hong, “AB ve söz konusu altı ülke, görüşmelerde İran ile nükleer konularda fikir alışverişinde bulundu ve iki taraf, anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözme iradesi gösterdi.” diyerek, Çin’in öteden beri uluslararası nükleer silahların yayılmasının önlenmesi tezine destek verdiğini yineledi. Konuşmasının sonunda sözcü Hong, Çin’in İran’ın nükleer sorununu diyalog ve görüşme yoluyla çözümü ile Ortadoğu’da barış ve istikrarın korunması görüşünü savunduğunu dile getirdi.

Öte yandan Hong, Çin’in Rusya’nın başkenti Moskova’nın Domodeovo Havaalanı’nda dün meydana gelen terör saldırısını kınadığını söyledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.