Çin, Kaybolan Savunma Bakanının Yerine Yenisini Seçti

Fotoğraf:Pixabay-SW1994

Amiral Dong Jun, Ekim ayında görevden alınan ve 29 Ağustos’tan bu yana kamuoyunun gözünden kaybolan Li Shangfu’nun yerini aldı.

Çin ortadan kaybolan savunma bakanının ardından aylar sonra yeni bir ismi göreve getirdi. Çin, dört ay önce kamuoyunun gözünden kaybolan son bakanın yerine Cuma günü eski Donanma şefi Dong Jun’u yeni savunma bakanı olarak atadı .

Çin’in şu anki lideri (ve Mao’nun sıkı bir öğrencisi) Xi Jinping, otoritesini büyük ölçüde geçtiğimiz on yılda Halk Kurtuluş Ordusu’nu (HKO) kapsamlı bir şekilde elden geçirmesi üzerine inşa etmişti . Çinli milletvekillerinin ataması, Başkan Xi Jinping’in Çin’i egemen bir dünya gücü haline getirme çabasının bir parçası olarak orduyu geliştirmesiyle birlikte geldi; bu hedef birçok komşu ülkeyi alarma geçirdi.

Çin savunma bakanının rolü, Halk Kurtuluş Ordusu’nun medya ve diğer silahlı kuvvetlerle olan ilişkilerindeki kamusal yüzü olmaktı. Görevinin önemli bir unsuru, 62 yaşındaki Dong’un yabancı olmadığı iki parlama noktası olan Tayvan ve Güney Çin Denizi üzerindeki çatışma riskini azaltmak için ABD ordusuyla yakın ilişkiler kurmaktı.

Halk Kurtuluş Ordusu Donanma şefi olmadan ve 2021’de general olmadan önce, şu anda Doğu Cephesi Komutanlığı olan Doğu Deniz Filosu’nun komutan yardımcısıydı; kendi kendini yöneten Tayvan üzerinde savaşmaktan sorumlu ana güç. Aynı zamanda, çoğu Çin’in üzerinde hak iddia ettiği tartışmalı Güney Çin Denizi’nde faaliyet gösteren Doğu Deniz Filosu’nun komutan yardımcısıydı.

Atlantik Konseyi’nin Küresel Çin Merkezi’nde siyaset bilimci ve yerleşik olmayan araştırmacı Wen-Ti Sung, Dong’un seçilmesinin Roket Gücü ve Ekipman Geliştirme Departmanında tasfiyelerin devam ettiğinin bir işareti olabileceğini söyledi.


Dong, Mart ayında savunma bakanlığı görevine başlamadan önce ekipman tedariki ve araştırmadan sorumlu daireye başkanlık eden Li Shangfu’nun yerini aldı. Li, 25 Ağustos’tan bu yana kamuoyunda görülmüyor.

Bu iki güçten gelen önceki iki savunma bakanı da o zamandan beri kamuoyunun gözü önünden kayboldu.

Xinhua haber ajansının Cuma günü yasama organından yapılan ayrı bir duyuruya atıfta bulunarak bildirdiğine göre, daha geniş bir tasfiyenin olası bir işareti olarak, Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi’nden dokuz üst düzey askeri yetkili görevden alındı.

Başkan Joe Biden ve Xi geçen ay San Francisco’da bir araya geldiğinde, her iki lider de o zamanki Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos 2022’de Tayvan’a yaptığı ziyaretin ardından askıya alınan üst düzey askeri görüşmeleri yeniden başlatma konusunda anlaşmıştı.(AR-TT)

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.