Çin Komünist Partisinde Jiang Zemin kanadının tasfiye edileceği konuşuluyor

Çin Komünist Partisinin(ÇKP) en üst düzey liderlik koltukları için parti içerisinde ortaya çıkan  karışıklık ve iç çekişme, 18. Ulusal Halk Kongresi yaklaştıkça kızışıyor ve ÇKP üyeleri ülkeyi yöneten 9 üyeli Politbüro Merkezi Komitesinde (PMK)  yer kapmak için kıyasıya mücadele ediyorlar. Fakat gidişat Partinin hiyerarşisinin en tepesindeki elit grubun , yeni bir politik görünüm yaratmak için yedi üyeye düşürülebileceğini gösteriyor.

Eski Chongqing Parti Başkanı Bo Xilai’nin görevinden alınması, Partinin güç mücadelesini, Hu Jintao ve Wen Jiabao bir tarafta ve eski Parti Başkanı Jiang Zemin ve İç İşleri Güvenlik Bakanı Zhou Yongkang diğer tarafta olmak üzere iki ana kanada böldü.  Bo Xilai görevinden alınmadan önce, görevi sona erecek olan Zhou Yongkang’ın yerine sonbaharda yapılması planlanan 18. Ulusal Halk Kongresinde PMK üyesi olmaya adaydı. Ama bu durum artık değişmiş bulunuyor.

Çin basını bir sonraki PMK üyelerinin kim olacağı üzerinde spekülasyon yaparken, Güney Çin Sabah Postası, Bo Xilai’nin görevden alınmasının Hu Jintao ve Başbakan Wen Jiabao tarafını güçlendirdiğini ve onlara bağlı kişilerin yeni listeyi oluşturacaklarını yazdı.Güney Çin Sabah Postasının yayımladığı yazıda, Parti yetkililerinin kararların daha hızlı ve kesin bir biçimde alınmasını sağlamak için PMK üyelerinin dokuzdan yediye düşürülmesini talep ettikleri yazıldı.Eğer PMK üye sayısı dokuzdan  yediye düşürülürse, bu en çok Hu Jintao ve Wen Jiabao’ya fayda sağlar.Liu Yinquan, Denizaşırı Çin Sosyla Demokrat Partisi sekreteri16. Halk Kongresi’nden önce, PMK zaten yedi üyeli bir komite idi. Ekstra iki üyeyi ekleyen kişi ise eski Parti Başkanı Jiang Zemin idi.

 Çin’in dışında yaşayan Çinli muhalif Song Yuxuan’a göre, Jiang Zemin, Falun Gong’a karşı uyguladığı zulmü sürdürebilmek için Lİ Changchun ve Luo Gan’ın PMK’ya üyeliklerini istedi.

Song Yuxuan, “Li Changchun, Merkezi Propaganda Departmanının başı olarak medyayı ve kamuoyu görüşünü kontrol etmede önemli bir rol oynadı. Eğer Li Changchun bu görevlerde bulunmasaydı (Merkezi Propaganda Departmanı ve PMK üyesi) Hu Jintao kamuoyu görüşünü oluşturmak için doğrudan kendisi harekete geçerdi.” dedi.

Ülkenin İçişleri Güvenlik organının – güçlü Siyasi ve Adli İşler Komitesi—yeni ve eski yöneticileri olan Zhou Yongkang ve Luo Gan, Jiang Zemin’e bağlı olarak Falun Gong’a ve muhaliflere yapılan zulmünün baş aktörleri oldular. Zhou Yongkang hala PMK üyesi.

Son 10 yılda, Siyasi ve Adli İşler Komitesinin gücü hızlı ve inanılmaz bir şekilde büyüdü ve Asayişi, mahkemeleri, savcıları, silahlı güçleri ve zorunlu çalışma kampları gibi yürütmeye dair organları kontrol eder hale geldi ve Hu Jinato’nun gücünü zayıflattı.

Song Yuxuan önümüzdeki 18. Ulusal Halk Kongresinde, Hu Jintao’nun iki PMK üyesinin tahliyesini isteyebileceğini söyledi. “ Jiang Zemin kanadının yıllarca yaptığı baskının ardından, Hu Jintao’nun bu hareketi Partiden Jiang Zemin’in etkisini tamamen yok edebilir.” dedi.

Song Yuxuan, Hu Jintao göreve geldiğinde, şu anda Başbakan olan Wen Jiabao dışında geri kalan yedi PMK üyesinin Jiang Zemin ile sıkı bağları olduğunu söyleyerek Jiang Zemin’in ÇKP genel sekreteri olarak görevini bırakmasının ardından hala Merkezi Askeri Komisyonun başı olarak kaldığını belirtti.

Song Yuxuan, “Şu aada yalnızca Başbakan Yardımcısı Li Keigang, Hu Jintao’nun Gençlik Kolu kanadından. Bu yüzden Hu izole olmuş durumda ve Parti içerisinde güçsüz” dedi.

Jiang Zemin kanadının tasfiyesi

Yapılacak olan Halk Kongresinde ÇKP’nin başına geçeceği ve ülkenin Başbakanı olacağı tahmin edilen  Xi Jinping ve Li Keqiang’ın yanı sıra Wang Qishan ( Li Keqiang’ın olduğu gibi Başbakan yardımcısı olarak), Wang Yang (Guandong İli Parti Sekreteri),  Li Yuanchao ( 25 üyeli Politbüro Komitesi üyesi ve bu komitenin Organizasyon Birimi Başkanı), Hu Chunchua (İç Moğolistan’ın Parti Sekreteri) ve muhtemelen PMK’nın ilk kadın üyesi olacak olan Liu Yandong’ın ( Devlet Konseyi üyesi görevini de elinde bulunduran Politbüro üyesi )   geri kalan üyeler olması bekleniyor.

Song Yuxuan bu konuda eğer eğer PMK yedi üyeli bir organizasyona dönüştürülecek ise, Xi Jinping’in dışında ençok tartışılan isimlerinin tamamının Hu Jintao’nun başkanlık ettiği gençlik kolunun üyeleri olduğu ve bu durumda Hu’nun Jiang Zemin kanadını ÇKP’nin yönetim komitesinden tamamen temizleyebileceğini söyledi.

Bu düşünceye Shandong üniversitesinde eski bir profesör ve şu anda da Çin’in dışında kurulmuş olan ve  Çin Sosyal Demokrat Partisi sekreteri olan  Liu Yinquan da bu görüşe katılıyor.

Liu Yinquan,  New York’tan yayın yapan New Tang Dynasty Televizyonuna “Geçen 10 yıl içerisinde, Hu Jintao, kendi kararlarını uygulamak yerine Jiang Zemin’in kendinden yapmasını istediği şeyleri yaptı.” açıklamasında bulundu ve “Hu’ya karşı bir darbe girişimi olduğu ile ilgili dedikodular bile dolaşmaya başladı. Bunlar çok çılgınca olgulardı. Eğer PMK sadece 7 üyeye sahip olacaksa bu en çok Hu Jintao’ya yarayacak.” dedi.

Liu Yinquan da PMK’dan Jiang Zemin’e bağlı geriye kalan kısmın, eğer bu sayı azatlımı yapılırsa, temizleneceğini düşünüyor.Son zamanlarda Jiang Zemin kanadına bağlı ve bölgesel yetkililer olarak görev yapan birçok üye Hu Jintao’ya bağlılıklarını sundular.

Jiang Zemin’inden ise birkaç aydır ses çıkmıyor ve bitkisel hayatta olduğu söyleniyor.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.