Çin, Kuruluşunun 61. Yıldönümü Kutluyor

PEKİNÇin Halk Cumhuriyeti, kuruluşunun 61. yıl dönümünü kutluyor. Çin Halk Cumhuriyeti, kuruluşunun 61. yıl dönümünü kutlamaları çerçevesinde gelenek üzere başkent Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda bayrak törenini yapıldı. Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, Başbakan Wen Jiabao ve diğer yetkililer, Halk Kahramanları Anıtı önüne çelenkler koydu ve saygı duruşunda bulundu. Töreni ülkenin çeşitli yerlerinden gelen yaklaşık 150 bin kişi milli kıyafetler giyerek izledi. Milli gün nedeniyle ülkede bir hafta tatil yapılıyor.

Bu arada bugünkü milli bayram nedeniyle Çin’in en büyük şehri Şanghay’da düzenlenmekte olan 2010 Şanghay Expo Dünya Fuarı kapsamında Çin Pavyonu Milli Günü etkinlikleri yapıldı. Törende Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Wu Bangguo bir konuşma yaptı.

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip ve en büyük ikinci ekonomi olan Çin, bugün de milli güne denk getirerek, kendi yapımı insansız ay keşif aracı Chang’e-2’yi başlarıyla fırlattı. Çin, 2003’te de ilk insanlı uzay uçuşunu başarıyla geçekleştirmişti.

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.