Çin Lideri Xi, Adadaki kritik Oylama Öncesinde Tayvan’la Yeniden Birleşmenin ‘Kaçınılmaz’ Olduğunu Söyledi

Fotoğraf:Pixabay-tingyaoh

Devlet Başkanı Xi Jinping Cinping devlet televizyonunda yayınlanan yeni yıl konuşmasında Çin’in Tayvan’la “yeniden birleşmesinin” kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Çin lideri, Yeni Yıl konuşmasında, ‘Tayvan Boğazı’nın her iki yakasındakileri’ ‘ortak bir amaç duygusu’na sahip olmaya çağırdı.Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Pazar günü, kendi kendini yöneten adada iki ülke arasındaki ilişkileri yeniden şekillendirebilecek seçimlerin yapılmasına birkaç hafta kala yaptığı Yeni Yıl konuşmasında, ülkenin Tayvan ile yeniden birleşmesinin “kaçınılmaz” olduğunu söyledi.

Devlet televizyonundaki konuşmasında Xi, “Anavatanın yeniden birleşmesi tarihi bir kaçınılmazlıktır. Tayvan Boğazı’nın her iki yakasındaki yurttaşlar ortak bir amaç duygusuyla birbirlerine bağlı olmalı ve Çin ulusunun gençleşmesinin görkemini paylaşmalıdırlar” ifadelerini kullandı.

Tayvan, 1949’daki iç savaş nedeniyle Çin’den ayrılmış olsa da Pekin, 23 milyonluk özerk adayı “kutsal bölge” olarak görüyor ve adayı kendi kontrolü altına almak için güç kullanımını da göz ardı etmiyor.

Tayvan’da 13 Ocak’ta yapılacak başkanlık ve parlamento seçimleri Pekin ve Taipei arasındaki ilişkilerin gergin olduğu bir dönemde gerçekleşiyor. Çin, Tayvan üzerindeki egemenlik iddialarını ileri sürmek için askeri baskıyı arttırıyor.

Çin, Tayvan’a yönelik söylemini giderek artırdı ve son aylarda düzenli tatbikatlarla ada üzerindeki askeri baskıyı artırırken, bu ayın başlarında Tayvan’a 300 milyon dolarlık askeri yardımı onayladığı için ABD’ye saldırdı. Washington yasal olarak adaya kendini savunması için ihtiyaç duyduğu silahları sağlamıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.