Çin Organ Nakli Kongresi Başkanı’nın Gizli Kimliği Ortaya Çıktı

2014 Organ Nakli Kongresi Başkanı Zheng Shusen
2014 Organ Nakli Kongresi Başkanı Zheng Shusen

Çin’deki 2014 Organ Nakli Kongresi, Zhejiang Eyaletine bağlı Hongzhou Şehrinde sessizce düzenlendi. Toplantının yeri ve tarihi değiştirilirken, faaliyetin kendi resmi internet sitesinde hiçbir İngilizce içerik yer almadı. Gözlemciler, Kongre başkanı Zheng Shusen’in, aynı zamanda Zhejiang Eyaletindeki Anti-Mezhep Derneği başkanı olduğuna da dikkat çekti. Birbirinden tamamen farklı bu iki unvan içindeki sır nedir?

2014 Çin Organ Nakli Kongresi, 31 Ekim’de sona erdi. Toplantıya çok düşük bir katılımın olduğu görüldü. Kendi internet sitesi üzerinde gündem ve kongre ile ilgili haberler güçlükle bulunabildi.

Bu arada, kongre başkanı Zheng Shusen’in Zhejiang’daki Anti-Mezhep Derneğinin başkanı kimliği de ortaya çıktı. Çok belirgin olmasa da bu iki kimlik arasında bir bağlantı var.

Çin’deki Anti-Mezhep Derneği, Çin Komünist Partisi tarafından Falun Gong‘a karşı zulüm başladıktan sonra 2000 yılında kuruldu. Kısa zamanda, Çin’deki farklı çalışma birimlerine ayrıldı, hatta orta ve ilkokullarda Anti-Mezhep Derneği şubeleri kuruldu. Dernekler, normalde bazı bilim adamları ve uzmanlar tarafından Falun Gong’a karşı yürütülen baskının ülke dışına yayılmasına yol açtı.

Profesör Zheng Shusen, Zhejiang Üniversitesinde cerrah. Anti-Mezhep Derneği başkanlığı görevini üstlendikten sonra yaptığı karaciğer nakillerinin sayısı hızla artmıştır. Zheng, karaciğer nakilleri ile tanınır hale geldi. Zhejiang Üniversitesi Bağlı Birinci Hastanenin Karaciğer Nakli Merkezinin tanıtımına göre, Zheng bugüne kadar 1.600 karaciğer nakli gerçekleştirmiştir.

Karaciğer nakli merkezinin internet sitesindeki 25 Ocak 2005 tarihli bir haberde, Zheng’in bir günde peş peşe beş karaciğer nakli gerçekleştirdiği belirtiliyor. O yıl, Falun Gong zulmünün en şiddetli olduğu dönemdi. Çin’deki organ nakli 2005 yılında zirveye ulaşmıştır.

Bazı analistler, Falun Gong uygulayıcılarından canlı organ toplama gibi hassas bir konu üzerine Zheng’in tamamen farklı iki kimliğe sahip olmasının gözlemcilerin endişelerini uyandırdığını söylüyorlar. Bu yıl Çin’deki Organ Nakli Kongresi de büyük ihtimalle bu nedenle sessizce düzenlendi.

Güncel olayları yorumlayan Lan Shu: “Geniş bir tanıtım, dünyada bu olayın daha fazla kınanmasını sağlayabilir. Dolayısıyla kongre iki nedenden dolayı sessizce düzenlendi. Birincisi, uluslararası toplumun yüksek sesle kınamasından korkuldu. İkincisi ise, canlı organ toplama uygulaması hakkında daha fazla ayrıntının açığa çıkmasından korkuldu.”

Dünya Falun Gong Zulmünü Araştırma Örgütü (WOIPFG), yürüttüğü soruşturma sonrasında, Zheng Shusen’in Falun Gong uygulayıcılarından canlı organ toplanmasına karıştığından şüpheleniyor.

Zheng, Haziran ayında Londra’da düzenlenen uluslararası organ nakli konferansının katılımcılarından biriydi. WOIPFG’nin araştırma haberini aldığında, yüzü aniden soluklaşan Zhen, panikle arabasına atlayıp hemen mekanı terk etti.

Amerika’daki Hepatoloji Başkanı Howard. P. Monsour konu ile ilgili “Bu insanlığa karşı bir suçtur; insan haklarına aykırıdır. Derhal durdurulması gerekiyor” dedi.

26 Eylül’de WOIPFG, Falun Gong uygulayıcılarından canlı organ toplamaya karışan Çin’deki hastane ve doktorlara ait ilk listeyi yayınladı. Londra’daki konferansa katılan birçok Çinli doktor bu listede yer almaktaydı.

Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı, Amerika’da böbrek nakli için bekleme süresinin yaklaşık 1.121 gün olduğunu bildirdi. Bu, karaciğer için 796 gün ve akciğer için 1.068 gündür. Çin’deki bekleme süresi de 2000 yılından önce benzer durumdaydı. Ancak, 2000 yılından sonra, Çin’deki organ nakli sayısı için tıbbi kayıtlar sık sık bir rekora imza attı. Tianjin’deki FEOSO Organ Nakli Merkezi kendi internet sitesinde: böbrek nakli için bekleme süresinin bir hafta ile bir ay arasında olduğunu açıkladı.

İstatistiklere göre, ÇKP 1999 yılında Falun Gong’a zulmetmeye başladığından bu yana, organ nakilleri hızla arttı ve 2003-2006 yıllarında Çin’deki organ nakillerinin yükselişinde keskin bir artış oldu. Garip olan şu ki, organlardaki bu bol kaynak anlık olarak hastaları bekliyordu. Yani, yurtdışından bir hasta dalgası adeta organ nakli için Çin’e geldi. Ancak, Zheng Shusen, Huang Jiefu gibi organ nakli uzmanları dâhil hükümet bile organların kaynağı hakkında açıklama yapamıyordu.

Ruchi Sharme, “Bu bilgiyi yaymanın tabii ki çok önemli olduğunu söylüyorum. İnsanlar ancak bir konu hakkında farkındalık edindiklerinde bunu durdurmak için bir şeyler yapabilirler. Bu yüzden, farkındalığı arttırmanın her zaman değerli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Şu anda, uluslararası toplum giderek artan bir şekilde ÇKP’nin Falun Gong uygulayıcılarından canlı organ toplama uygulamasını kınamakta. 2013 yılının Aralık ayında Avrupa Parlamentosu, Çin’deki dini ve etnik azınlık grupları dâhil vicdan mahkûmlarından zorla organ toplamayı durdurmaya çağıran bir kararı kabul etti.

30 Temmuz’da ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi, Çin’e zorla organ toplama uygulamasını derhal sonlandırması çağrısında bulunan 281 Nolu Kongre Kararını onayladı.

Kanada’da gerçekleştirilen bir parlamento oturumunda, mevzuat ve kamu bilinci dâhil olmak üzere çoklu bir yaklaşımla ÇKP’nin canlı organ toplama suçunun durdurulması gerekliliği önerisinde bulunuldu.

Kaynak: NTDTV

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.