Çin Özel Harekât Polislerinin Anti Terör Tatbikatı Nefesleri Kesti

PEKİNÇin özel harekat polislerinin yaptığı anti terör ve acil müdahale tatbikatı nefesleri kesti. Başkent Pekin’de yerli ve yabancı basın mensupları ile yabancı askeri ataşelerin de izlediği tatbikat, Çin polisinin son teknik ve teknolojisini de yansıttı. Temel savaş kabiliyeti, temel atış kabiliyeti, atış taktikleri ve koordineli acil müdahale kabiliyeti olmak üzere dört bölümden oluşan tatbikatın en dikkat çekici anı ise teröristlerce kaçırılan bir otobüsteki rehineleri kurtarma operasyonuydu.

Pekin Özel Silahlar ve Taktik Birimi (SWAT) ve Kar Leoparı Komanda Birimi tarafından gerçekleştiren ve 340 polis ve 60 özel aracın katıldığı tatbikatta ilk önce temel mücadele örnekleri sunuldu. Çinli polisler saldırganlara karşı nasıl mücadele edebileceklerini gösterdi. Sonrasında uzak ve yakın mesafe atışları yapan özel motosikletli polislerin gösterisi izledi. Zırhlı araçlarla ayaklanma ve diğer olaylara karşı müdahalenin gösterildiği tatbikatta, helikopterle inen özel polislerin binaya tırmanma, tünelden ve bataklıktan geçme, 150 kiloluk lastikleri ve ağacı kaldırmaları ve ateş çemberinden atlayıp hedef vurma gösterisi büyük ilgi aldı. Bu gösterinin ardından bir alışveriş merkezine saldıran teröristlerin burada aldığı rehinelerin kurtarılma operasyonu yapıldı.

Tatbikatın sonunda ise Filipinler’e bir de mesaj verildi. Tatbikatın son bölümünde bir otobüs teröristlerce kaçırılıyor ve bir alışveriş merkezine götürülüyor. Bu arada insansız hava aracı da ortamı gözetleyip, görüntüleri operasyon merkezine iletiyor. Bir yandan da teröristleri ikna çabaları yapılıyor. Sonuç alınamayınca operasyona karar veriliyor. Hareket halindeki otobüsün önü zırhlı bir araç ve daha önce yola döşenmiş özel bir bombanın patlatılmasıyla kesiliyor. Özel polisler hemen otobüse giriyor ve teröristleri etkisiz hale getirerek, rehineleri kurtarıyor. Ardından otobüse teröristlerce yerleştirilen bomba bulunuyor ve son teknolojiyle donanmış uzaktan kumandalı bir robot bu bombayı alıp yakındaki bomba imha aracına koyuyor. Böylelikle operasyon başarıyla tamamlanıyor.

Filipinler’in başkenti Manila’da geçtiğimiz ay yaşanan rehine krizi dünyadaki birçok televizyon tarafından canlı olarak yayınlanmıştı. Görevine bir yıl önce son verilen bir polis memuru işini geri almak talebi ile çoğunluğu Hong Konglu turistlerin bulunduğu otobüsü rehin almıştı. Yapılan operasyon sonucu 8 Hong Konglu turist ve saldırgan ölürken, Çin Filipinler yönetimini olayı yönetememekle suçlamıştı. Pekin yönetimi ayrıca olayın detaylı soruşturulmasını da talep etmişti.

2005’te kurulan Çin’in SWAT’ı, 2008 Pekin Olimpiyatları, Çin’in kuruluşunun 60. Yıl etkinlikleri ve 5 Temmuz 2009’daki Urumçi olaylarında görev aldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.