Çin Rejimi, Falun Gong Zulmüne Devam Ediyor

Falun Gong uygulayıcıları, 30 Temmuz 2019’da San Francisco’daki Çin Konsolosluğu önünde Çin rejiminin Falun Gong zulmüne bir son verilmesi çağrısında bulunarak protesto düzenlediler.
Fotoğraf; Cynthia Cai/The Epoch Times

Çin meditasyonunu uygulayan yaklaşık 100 uygulayıcı, Falun Gong’a olan inancından dolayı Çin’de zulüm gören 79 yaşındaki bir kadın hakkında basın toplantısı düzenleyerek, 30 Temmuz’da San Francisco’daki Çin konsolosluğunun önünde bir araya geldi.

Uygulayıcılar, Falun Gong‘a karşı yapılan zulme bir son verilmesi ve Çin’de hapsedilen uygulayıcıların serbest bırakılması için afiş tuttular.

Meng Hong, Kaliforniya eyaletinin San Jose şehrinde yaşayan Li Yuki’nin annesiydi. Li, Çin’de yaşayan ailesinden, annesinin 26 Temmuz’da öldüğünü duydu.

Li, basın toplantısı sırasında annesinin hikayesini ve diğer bir çok Falun Gong uygulayıcısının karşı karşıya kaldığı Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından gerçekleştirilen zulüm hakkında konuştu.

Li, “22 Mayıs 2012’de, annem Heilongjiang Üniversitesi’ndeyken ve Çin’de Falun Gong’a olanları açıklayan broşürler dağıtırken, üniversite polisi tarafından tutuklandı. Sonrasında ailemin evi arandı ve annem Harbin İkinci Gözaltı Merkezine gönderildi.” dedi.

Yuki Li, 30 Temmuz 2019’da San Francisco’daki Çin Konsolosluğu önünde, Çin rejimi tarafından Falun Gong zulmüne bir son verilmesi gerektiği çağrısında bulunuyor.
Fotoğraf; Cynthia Cai/The Epoch Times

Meng’in yaşı nedeniyle, gözaltına alınması reddedilerek evde gözaltına alındı. Ancak 27 Mart 2013’te polis Li’nin ailesinin evine girdi ve Li’nin annesini Heilongjiang Kadınlar Hapishanesi’ne alarak altı yıl hapise mahkum etti.

26 Temmuz akşamı, şu anda Çin’de yaşayan Li’nin babası, Heenglong Kadın Hapishanesi’nden Meng’in yüksek tansiyonu olduğu ve hastaneye götürüldüğünü bildirilen bir çağrı aldı. Ancak Li, durumun böyle olmadığını biliyor.

Li, “Annem hapsedilmeden önce sağlıklı bir insandı. Altı yıl hapiste kaldıktan sonra aniden öldü ve bizi sonsuza dek terk etti. Kalbim kırıldı.” şeklinde konuştu.

Meng’in haberini alan diğer uygulayıcılar, Çin’de çalışma kamplarında zulüm gören ve yaşlanan kendi ebeveynleri hakkında giderek daha fazla endişe duyuyorlar.

Körfez Bölgesi sakinleri Yolanda Yao ve Olivia Wu Çin konsolosluğunun önünde kendi hikayelerini detaylarıyla anlattılar.


Yolanda Yao, 30 Temmuz 2019’da Çin rejimi tarafından Falun Gong’a uygulanan zulme bir son verilmesi için San Francisco’daki Çin Konsolosluğu önünde konuşuyor.
Fotoğraf; Cynthia Cai/The Epoch Times

Yao, polisin ailesinin evine nasıl girdiğini ve Falun Gong ile ilgili her şeye nasıl el koyduğunu anlattı. Mahkemede onları savunan bir avukat bulunmasına rağmen ailenin iki üyesi de dört buçuk yıl hapse mahkum edildi.

Yao, “Babam cezaevinde dövüldü ve ağır işler yapmaya zorlandı. Annemin Falun Gong’u elde ettiğinde iyileşen yüksek tansiyon ve kalp hastalığı hapishanede kötüleşti.” dedi.

Yao, 2013’te Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçmadan önce bir çalışma kampında 19 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yao, “Ailemin yaşamlarından korkuyorum. Her gün onlar için endişeleniyorum. Ben onların tek kızıyım, yine de kendimi çok çaresiz hissediyorum.” şeklinde konuştu.

Wu, kendi annesi için endişe duyduğunu yineledi. Wu’nun annesi Meng Xiuhua, toplam sekiz buçuk yıl boyunca üç kez hapsedildi. Annesi ciddi bir şekilde defalarca dövülmüş, saatler boyunca çalıştırılmıştı.


Olivia Wu, 30 Temmuz 2019’da Çin rejiminin Falun Gong uyguladığı zulme bir son verilmesi için San Francisco’daki Çin Konsolosluğu önünde konuşuyor.
Fotoğraf; Cynthia Cai/The Epoch Times

Wu, “2015 yılında hapishanede annemin ön dişi kırılmış ve bacakları çürüyene kadar dayak yemişti. O, uzun saatler boyu pamuklu çubuklar ve ses kasetleri yaparak çalışmak zorunda kaldı.” dedi.

“Annemin güvenliği için gerçekten endişeliyim. Yuki’nin annesinin ani ölümünü duymak beni daha çok endişelendiriyor. Annemin özgürleşmesini umarak her gün korku içinde yaşıyorum.” dedi.

20 Yıllık Zulüm

Çin Komünist Partisi(ÇKP)’nin 20 Temmuz’da bir meditasyon uygulaması olan Falun Gong’a zulmetmeye başlamasından bu yana 20 yıl geçti. ÇKP tarafından dayatılan medya sansürü nedeniyle, zulmün bir çok hikayesi bildirilememiştir.

Basın konferansı organizatörlerinden Grace Gao, Çin hükümetinin ilk başlarda Falun Gong’u sağlığa olan etkisi ve Doğruluk, Merhamet, Hoşgörü karakterlerine değer vermesiyle hoş karşıladığını açıkladı.

Bununla birlikte, daha fazla insan Falun Gong’u uygulamaya başladıkça, Çin rejimi 1999 yılında ÇKP lideri Jiang Zemin emriyle Falun Gong zulmünü başlattı.

Gao, ÇKP’ye “Eğer bir ülke doğruluk, merhamet, hoşgörü ilkelerinden zulüm görürse, o ülke nasıl doğru, merhametli ve hoşgörülü bir ülke olabilir?” şeklinde yorumda bulundu.

ÇKP’nin zulmü fiziksel dayak, psikolojik işkence, çalışma kamplarında zorla çalıştırma ve yaşayan mahkumlardan zorla canlı organ toplamayı içerir. Organ toplama, hala hayatta olan ve anestezi verilmemiş şekilde mağdurların organlarını kesip, mağdurları bu süreçte öldürme işlemidir.

Yapılan gizli araştırmalar ÇKP’nin Uygurlara, Hristiyanlara ve diğer dini gruplara zulmetmek için benzer yöntemler kullandığını ortaya koydu.

Basın toplantısında konuşanların tamamı, Çin’de hala hapishanelerde ve çalışma kamplarında tutulmakta olan aile ve arkadaşların serbest bırakılmasını umuyor.

Li, “Amerikan hükümetini, ÇKP’ye insan hakları ihlallerinden dolayı yaptırım uygulamaya çağırıyorum. Tüm iyi kalpli insanları Falun Gong’a yapılan zulme karşı konuşmaya çağırıyorum, böylece anneler sevdikleriyle hayatlarının tadını çıkarmak için özgür ve güvenli olacaklar.” şeklinde konuştu.

Yazan; Cynthia Cai, The Epoch Times

Çeviri; Şendağ Gökçe, The Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.