Çin Rejimi Salgını Frenlemeye Çalışırken Yüzlerce Çinli Polise Virüs Bulaştı

Çinli koruyucu maske giyen polisler 31 Ocak tarihinde Pekin’in ana yolu üzerinde nöbet tutarken. (Kevin Frayer/Getty Images)

Haber: Eva Fu

Epoch Times tarafından elde edilen bir hükümet belgesi, Hubei eyaletindeki salgının merkezinde bulunan en az 813 polis memurunun ve yakın aile üyelerinin korona virüsü tarafından enfekte olduğunu ve Çin rejiminin virüsü yayılması konusunda gösterdiği çabaları arttırması gerektiğini ortaya koydu.

Bu kişiler, rejimin salgın hakkında yaptıklatını savunmak ve kamuoyunun fikrinin rejimin söylemleriyle aynı doğrultuda olmasını sağlamak için ön cephede görevlendirdiği memurlardan oluşuyor.

21 Şubat tarihli belge, Hubei’deki yetkililerin krizle başa çıkmak için neler yaptıklarını detayları ile anlatıyor.

Liste, 371 polis memuru, 61 emekli subay ve 381 memurun aile üyelerini içeriyor. Ayrıca 277 subayda virüs olduğundan şüpheleniliyor. Bu kişilerden en az dördü yaşamını yitirmiş durumda.

Sınırlı olsa da, veriler yetkililerinin karşı karşıya kaldığı amansız duruma başka bir bakış sunuyor.

Söylemi Korumak

Çin polisi, Çin rejiminin salgın hakkındaki resmi söylemini sürdürme çabalarının ön saflarında yer alıyor. Çin rejimi söylemlerini desteklemek için yaygın olarak “sosyal istikrarı korumak” örtüsünü kullanıyor.

Ülkenin polis şefi Li Jingsheng, 21 Şubat basın toplantısında, ülkenin koronavirüs hastalarını tedavi etmek için belirlenen tüm hastanelerinde 120.000 kadar polis memurunun görevlendirildiğini söyledi.

Bu toplantıda polis şefi Li, bazı duygusal koronavirüs hastalarının ve akrabalarının bıkkın hissettiklerinde sağlık çalışanlarına saldırabileceğini söylyerek polisin tesislerdeki doktorları korumak için günün her saatinde nöbet tutacağını söyledi.

Ancak belge, memurların görevlerinin Li’nin tarif ettiğinin çok ötesine geçtiğini ortaya koydu.

Salgın sırasında sadece Hubei’de 40.000 polis seferber edildi. Bu polis gücü 244 belirlenen hastaneye, 678 ateş kliniğine ve 1.958 karantina sahasına atandı. Salgın ile ilgili cezai suçlardan 84 kişi tutukladı, 39 kişi ev hapsine alındı ve yargılamadan 1.344’ü gözaltına alındı. Diğer 2,525 kişi için ise başka cezalar verildi.

Silahlar ve Kalemler

Videolara ve Çin basınında çıkan haberlere göre, Hubei’nin başkenti Wuhan’a, diğer şehirlerden polis kuvvetleri takviye ediliyor. New York’ta yaşayan siyaset yorumcusu Qin Han, söz konusu hareketin ya Wuhan’ın polis gücünün enfeksiyonlar nedeniyle ciddi şekilde azalmasından ya da güç ve istikrarı koruma ihtiyacının artmasından kaynaklanabileceğini belirtti.

Eyalette ayrıca, internette virüs hakkında yayılan “hassas” bilgileri silmek için 1.600’den fazla sansürcü görevlendirdi.

21 Şubat tarihli belge, sansürcülerin 3.248 “hassas” veya “zararlı” paylaşımı sildiğini ve yetkililer hakkında 199.000 “olumlu” paylaşım yaptığını ortaya koydu. Bu arada polis 610 “söylenti” vakası tespit etti ve ilgili 601 kişiye kınama cezası verdi.

Belgede, devlet daireleri ve virüs tedavi merkezleri etrafındaki güvenliğin artırılmasının, söylentileri ortadan kaldırmak için internet sansürünün güçlendirilmesinin ve olası “istikrarla ilgili” olaylara çözüm bulunmasının önemi vurgulandı.

Qin, The Epoch Times’a “Polis tüfek taşıyor ve tüfekler ile kalemler birbirini tamamlıyor.” yorumunda bulundu. Qin, “Yalanlar işe yaramadığında [polis] şiddete başvurur. Birisi yetkililerin sınırlarını aşan gerçekler hakkında konuşmaya çalıştığında bastırılır. ” dedi.

Wuhan’da Aralık ayı sonlarında virüsün tehlikeleri hakkında tıbbi akranlarını uyarmaya çalışan bir doktor olan Li Wenliang, polis tarafından takip edilerek bulundu.  Onu yanlış beyanlarda bulunmakla suçladılar ve “söylentiler yaydığı” konusunda itiraf vermeye zorladılar.

İki cesur gazeteci, Chen Qiushi ve Fang Bin de, Wuhan’daki salgını belgeleyen videolar yayınladıktan sonra kayboldular. Fang, içinde sekiz ceset bulunan yerel bir hastanedeki bir minibüsün görüntülerini yakaladıktan sonra polis dairesine zorla girdi ve onu götürdü. O zamandan beri kendisinden haber alınamadı.

Qin, bu tür tutuklamaların Çin’de oldukça yaygın olduğunu söyledi. “Çin Komünist Partisi, her zamanki gibi, [yanlış adımları için] özür dilemedi … eğer birisi protesto ederse ve farklı bir ses çıkarırsa, ilk tepkileri onları tutuklamaktır.” dedi.

Bu tür zorlayıcı tedbirlerin geri tepebileceğini belirten Qin, “Bu tertipler konusunda daha fazla sorun olduğunda, [Parti] ‘ye meydan okuyan duygu daha da güçlendi.” dedi.

Çeviri: G. Hakan Koçman

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.