Çin’de ‘4 Haziran Katliamı’ İnternet Yasağı Kısmen Kalktı

(Philippe Huguen/Getty Images)

Çin’in internet sansürü sonunda gizemli bir şekilde gevşedi. Yüksek rütbeli Bo Xilai ve Çin üst düzey liderlerinin belirgin bir şekilde yara almasıyla, ‘4 Haziran’ da dahil olmak üzere, sıkı bir sansür altında olan web siteleri ve web şartları, Çin tarayıcılarında görünür hale geldi. Çin demokrasi aktivistleri, Tiananmen Meydanı Katliamı’nın 23. yıldönümü olarak gelişmeleri ilgiyle izliyor.

20 Mart’ta başlayan güvenlik duvarının engelinin kısmen kalkmasıyla, Çin internet kullanıcıları Baidu’da 4 Haziran Tiananmen Meydanı Katliamı ile ilgili raporları, takip eden 2 gün boyunca görebildi. Başbakan Wen Jiabao’nun “adaletin telafisinin başarısızlığı ve 4 Haziran yasağının kaldırılması” hakkındaki son konuşması ve Kültürel Devrimin Çin Komünist Partisi (ÇKP) otoritelerinin aralarında değerlendirme yaptığı bir toplantı da arama sonuçları arasında yer aldı.

Çin internet kullanıcılarının keyifleri yerindeydi. Fakat aynı zamanda, üst düzey yetkililerden Bao Tong, Deng Xiaoping’in öğrencilere karşı kanlı baskısına karşı gelmesiyle şu anda hala ev hapsinde, gözetim altında ve baskı altında.

Bao, 1989 öğrenci protestolarında ÇKP Merkez Komitesi Politik Reform Ofisi direktörü ve 1989 öğrenci protestoları sırasında ÇKP Genel Sekreteri Zhao Ziyang’ın politik sekreteriydi. Öğrenci göstericilere sempati duyması sebebiyle Zhao, 2005’te ölümüne kadar ev hapsinde tutulmuştu.

Epoch Times, Bao ile röportaj yapma girişiminde bulundu ve kısa süre de olsa konuşmayı başardı. Bao, kendisini gözlemleyen kişilerin bunu yasaklaması nedeniyle röportaj kabul edemeyecek bir pozisyonda olduğunu  ve eğer telefon ile röportaj yaparsa, telefonuyla bir daha asla bağlantı kuramayacağını söylediklerini bildirdi.

Bao’nun telefonunun bağlantısı, Temmuz 2011’den Ocak 2012’ye kadar yarım yıl boyunca kesilmişti. Nedeni, 4 Haziran Katliamı’nın 22. yıldönümü sırasında röportaj vererek, insanların liderlerin kendi vatandaşlarına ateş ettiği konusunda bilgilendirilmesini ve mahkemenin liderlerin Çin yasalarına göre suçlu olup olmadıklarını yargılamaları gerektiğini ve eğer yasaları ihlal ettilerse bunu kabul etmelerini söylemişti.

Ayrıca Bao, 25 Nisan 2011’de Falun Gong’un işkenceye uğramasının 12. yılında da bir açıklama yaparak, bu zulmün bir trajedi olduğunu, bunun Mao Zedong tarafından başlatılan Kültürel Devrimi’ne ve Deng Xiaping tarafından başlatılan Tinanmen Meydanı Katliamı’na çok benzer olduğunu söyledi.

Çin rejiminin Falun Gong’u “kötü ekol” olarak karalamasına  Bao: “Bu sadece hedeflenen kurban için uydurulmuş kötü bir isim. Bir kişi, Jiang Zemin, direktifi verdi ve emretti. Sonunda, Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi tarafından gruba saldırmak üzere yasa çıkartıldı. Bu olayın çok ama çok büyük bir hata olduğunu düşünüyorum.”

Bao adalete karşı yapılan hataların, insanlığa karşı yapılan suçların tarih kitaplarına kaydedilmesi gerektiğini söyledi.

20 Mart’ta, Falun Gong ve The Epoch Times’a uygulanan internet sansürü de kalmış bulunmaktaydı. İnternet sansürünün kalkması için Çin rejimi üst düzey otoritelerinin yetkisi gerekiyor. Bu nedenle otoritelerden birinin bunu bir üst düzey yetkilinin daha atılmasına hazırlık olarak özellikle ayarladığı düşünülüyor.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Krizde

Haziran 1989’da Çin rejimi dört yol ağızındaydı. Şeçenekler reform yapmak veya totailter yaklaşımını sürdürmekti. Tanklar ve liberal Zhao Ziyang’ın devrilmesiyle reform tartışmaları da sona erdi.

4 Haziran Katliamı’nın ardından, Çin rejimi ilgili tüm bilgileri Çin’den yok edecek bir politika benimsedi. Sivil toplum kuruluşları bu bilgilerin hafızalardan silinmemesi için çaba sarfederken, yirmili yaşlardaki gençler Çin’de 23 yıl önce olan olaylar hakkında çok az bilgiye sahipti.

Son internet yasağının gevşemesiyle 4 Haziran arama sözcüğüne ait sonuçlar bulunabiliyordu ancak bu kısa sureli oldu. Başkabakan Wen’in 23 Mart’ta hatanın telafi edilmesi hakkındaki sözleri Baudi arama motorunda kayboldu.

Eski bir 4 Haziran aktivisti ve öğrenci lideri olan Feng Congde, son dönemdeki politik gelişmeler hakkında The Epoch Times’a yaptığı açıklamada ÇKP’nin reforma gideceği konusunda kimsenin ümitlenmemesi gerektiğini söyledi.

Feng, “Yüzeyde ÇKP’nin son sürtüşmesi, iki grubun güç mücadelesine dayanıyor. Hu Jianto ve Wen Jiabao varisleri ile ÇKP’nin sağ kanadında olan Deng Xiaoping varisleri. Diğer tarafta ise ÇKP’nin sol kanadını temsil eden Bo Xilai ve spekülatörleri. Bu aynı zamanda ÇKP üzerinde kontrole sahip olmak için Hu ve eski ÇKP başkanı Jiang Zemin arasındaki çarpışma olarak görülebilir.”

Feng, “Sonuç ne olursa olsun, bu insanoğlunun tarihindeki en büyük güç mücadelesi.”dedi.

“ÇKP’de acımasız sütüşmeler genellikle Part bir krize girdiğinde olur. Bo Xilai, ÇKP’nin Deng’in varisleri altında kriz yaşadığı sırada, yeni solcu kampyanyası ile geldi. Fakat Bo, ÇKP’de en yüksek pozisyona gelme niyeti olan yanlış bir solcu.

ÇKP’nin ekonomik politikası insanlar üzerinde baskı kurarak halkın son derece eşitsiz bir hale gelmesine neden oldu. Sosyal adalet bulunmuyor. Zengin ile yoksul arasındaki kutuplaşma ve suç unsurlarıyla zenginler arasındaki gizli anlaşmalar yeni bir sosyal sorun halline gelmiştir. Sonuç olarak, sosyal ve varlık eşitliğini destekleyen sözde yeni sol Çin’de ortaya çıktı. Alt sınıftaki insanların eşitiği talep eden duygularının varolması anlaşılabilir birşey. Bo, güç mücadelesinde kazanmak için insanların mağduriyetlerini değerlendirdi.”

Feng, “Bir sorun olduğunda, emperyalist Amerika’ya sığınmak için tereddüt etmeyeceklerdir, ne ironi,” Fang, 6 Şubat’ta Amerina konsolosluğuna sığınma başvurusunda bulunan Bo’nun eski polis şefi ve sağ kolu Wang Lijun’a atıfta bulunuyordu.

Feng, anayasal demokrasi, hukuk üstünlüğü ve geleneksel değer ve erdeme dönüş olmaksızın, ÇKP’nin sağ ve sol kanatlarındaki sürtüşmenin, totaliter bir rejimin sadece kısır bir iktidar mücadelesi olacağını ve adil ve eşit bir toplumun kurulmasıyla bir ilgisinin olmadığını söyledi.

Feng, bir 4 Haziran öğrencisi olarak, CKP ve kara kutu politikası hakkında birçok ders öğrendiğini belirtti. Bu nedenle ÇKP’nin değişmeyeceğini ve değişeceğine dair bir umut taşınmaması gerektiğini söyledi.

Feng, “4 Haziran hareketi sırasında Wen Jiabao’nun pozitif bir etki yaptığını sanmıştım, ayrıca Zhao’ya Tiananmen Meydanı’nda öğrencileri ziyaretine eşlik etmişti. Fakat bazı görünürde ılımlı komünistler insanları baskı altına almak söz konusu olduğunda çok daha zalim olabilirler. Bu ÇKP sisteminin normal bir insanı bir kurta dönüştüren yapısından kaynaklanıyor. Tbiki ÇKP devrimi geldiğinde ÇKP’yi terkedecek üyeleri de bulunuyor, eski Sovyetşer Birliği’nin çöküşündeki gibi. Fakat bu komünist sistemi terk etmenin bir sonucu.” dedi.

Hong Kong’un Açık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, Yeni Tang Hanedanlığı TV’ye (NTDTV) yaptığı açıklamada: “Bo’nun yaptığı birçok şey ÇKP’nin politikalarıyla benzerlik göstermektedir. Bugün Bo görevinden düştü. Bu ÇKP’nin iyi olduğu anlamına gelmez.

Çin İşleri Web Dergisi’nin editor Chris Wu: “Çin dönüm noktasına gelmiş durumda. ÇKP’nin yerine gelecek, toplumdan ÇKP’nin kalıntılarını ve kültür ve ideoloji üzerindeki etkilerini temizleyecek yeni bir güç olmalı. Bunun ardından Çin için yeni bir umut olabilir.”

Orjinal İngilizce Metin

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.