Çin Rejimini Yönetecek Olan Bir Sonraki Aday: İsteksiz ve Sıradan

Çin Komünist Partisi yüksek aparatçiklerinden Xi Jinping, birkaç yıldır bilinen masal altı antlaşmalarından birini resmileştirmek için, bir takım görevler ile 18 Ekim tarihinde askeriye de kilit bir noktaya yükseltilmişti: Hu Jintao’nun düşmesinin ardından Party başkanlığı görevine gelme.

Uzmanlar, Xi’yi Merkezi Askeri Komisyonu’nun başkan yardımcısı durumuna getirme kararının, ÇKP’nin sosyal ekonomik ve politik krizler yaratmasının karşılığında azalmış güvenine işaret eden yapan hizipçi bir anlaşmanın sonucu olduğunu söylüyorar.

Bir telefon görüşmesinde, devrik başbakan Zhao Ziyang’ın eski danışmanı ve Modern Çin Çalışmaları’nın baş editörü olan Cheng Xiaonong “Komünist Parti liderliğinin devamında, onun politbüro içindeki değişik isyasi güçler tarafından kabul edilebilecek tek kişi olduğu düşünüşüyor” dedi.

Hu Jintao ve Wen Jiabao’nun amacı güvenl bir şekilde gemiden inmek diyen Cheng Xiaonong düşündükleri şeyin ise bütün problemleri ve belayı bir sonraki nesile bırakmak olduğunu söyledi.

Bu karar, 1953 yılından beri ÇKP başa geçtiken sonra komünist partilere özgü Çin’de yapılan seremonilere benzeyen  ÇKP’nin 12. “5 Yıllık Plan” toplantısında açıklandı.

Batan Gemi

Birçok Çin uzmanı arasında ortaya çıkmakta olan bir düşünce birliği var ki o da, ÇKP’nin reform modelinin – içeride korporatizm devleti (kemikleşmiş bir bozulma ile sonuçlanan) ve dışarıda merkantilist ticaret ve ihracat politikaları – 30 yılın sonunda yararlılıklarını sonuna ulaştığı ve ileriye gidebilmenin tek çaresinin de ekonomik ve politik yapıların yeniden yapılandırılması.

Dengesiz ve tutarsız gelişmeler mevcut ekonomik, çevresel, demografik ve sosyal krizlere ve muazzam gelir farklılıklarına yol açmış durumda.

Aynı zamanda bu durum ÇKP’nin içinde ve dışında zenginliklerini sadece statükoyu sağlayarak koruyabilen bir çıkar grubu sınıfına yol açtı. ÇKP görevlilerinden oluşan ağlar, çoğunlukla devlet kaynaklarını ve Pazar tekelciliği yoluyla Çin’in ekonomisini kontrollerine altına aldılar ve manipüle ettiler ve bu da gelir dağılımının bozulmasına ve başka birçok probleme yol açtı.

Cheng Xiaonong bu konu ile ilgili olarak; “Bu durum sadece ulusal zenginliğin ÇKP’nin yetkili çıkar grupları tarafından ele geçirilmesi ile değil ama aynı zamanda merkezi hükümetin yıllık gelirin büyük bir çoğunluğunu kendisine almasıyla da sonuçlandı” dedi. Bunun da aynı zamanda gelir dağılımının düzelememesinin sebebi olduğunu söyleyen Xiaonong bu yüzden ekonomik yapının değiştirilemediğini veya tekrar yapılandılılamadığını söyled.

Böyle bir atılımın politil reformu, özellikle de Komünist Parti’nin gücünü azaltmayı ve sınırlamayı gerektiğini de söyleyen Xiaonong aynı zamanda kadrosununda azaltılması gerektiğini ekledi.
Xi pek de iyi olmayan seçenekler arasında en iyisi olarak görüldü bunun sebebi ise başlıca olarak statükoyu ve koruyabilceğinin ve iktidardaki grubun kalplerinde bulunan ikilmeleri bastırabileceklerinin düşünülmesi.
New Tang Dynasty televizyonuna demeç veren yüksek siyaset analizcisi olan Li Tianxiao “O insanların karşı çıkmadıklaı ve bütün çıkar gruplarını koruyabilecek biri” dedi.

“He’s someone that people don’t oppose, and who can protect all these interest groups,” says Li Tianxiao, senior political analyst with New Tang Dynasty Television.

 Çekingen bir Aday

Cheng’e göre Xi, zorluklarından dolayı asşında görevi gerçekten istemiyor.
Cheng bu konu ile ilgili olarak da “Çin liderleri tarafından kullanılabilecek olan en kolay yöntemler halihazırda kullanıldı ve uygulandı. En zor konular, kolayca çözülemeyecek olan problemler bri sonrakinesle bırakıldı” dedi.

Bu yüzden yıllarca önce Xi, ülkenin başlıca güç organı olan Politbüro’ya bir mektup göndererek Merkezi Askeri Komisyonu’nun aday listesinden adının silinmesini istemişti.

Ama eski Sovyetler Birliği liderlerinin devamında olduğu gibi, adaylar zor siyasi görevlerden, eğer diğer kişiler onları bu göreve zorlarlarsa, kaçamıyorlar ve buna da kollektif liderlik deniyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.