Çin Silahlı Sivil Polisi Hu ve Wen’e Olan Bağlılığını Beyan Etti

Zhou Yongkang, a member of the Standing Committee of the of Communist Party. (Liu Jin/AFP/Getty Images)

Silahlı Sivil Polis, ordu ile birlikte, 12 Nisan’da Merkez Parti’ye olan bağlılığını ilan etti ve dolaylı olarak Hu Jintao ve Wen Jiabao liderliğini de beyan etmiş oldular.

BoXilai’nin partideki tüm görevlerinden alınmasından iki gün sonra Silahlı Sivil Polis’in Hu ve Wen’e karşı bağlılığını ilan etmesi Çu’nun gücünü kaybettiğinin işaretidir.

XiaXiaoqiang, siyasi yorumcu

Gasetede geniş çapta yer verilen başyazıya göre Silahlı Polis “merkezi hükümeti destekleme kararını” açıklamıştır. Bu çok önemlidir çünkü Silahlı Sivil Polis ZhouYongkang’un emri altındaki Siyasi ve Yasama İşleri Komitesi tarafından kontrol altında tutulmaktadır.

Zhou ÇKP’nin dokuz komite üyelerinden sadece birisidir; o da BoXilai’nin destekçisi idi..

Hu ve Wen’in Silahlı Sivil Polis tarafında olması yorumcular tarafından Çu’nun azalan gücünün bir işareti olarak kabul ediliyor. Hatta bazıları 18. Parti Kongresi gerçekleşmeden önce Hu ve Wen’in Zhou’nun görevinden alınmasına sebep olacağına inanıyor.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Gazetesi ön sayfadaki manşette şunları yazdı: “Tüm Askeri birliklerin yetkilileri ve askerleri ve Silahlı Polis memurları Merkez Partisi Doğru Kararlarını Desteklemeye karar verdi.”

Makalede, askeriyenin ve Silahlı Sivil Polisin  “eylemleri, ideolojisi ve siyaseti” yoldaş Hu Jintao’nun genel sekreter olduğu  Merkez Parti ile aynı sayfada olacak” diye yazdı.

Chongqing eski polis şefi Wang Lihun’un sığınma girişiminden iki ay sonra Chengdu ABD Konsolosluğu’nda arama başlatıldı ve böylece Silahlı Sivil Polis merkezi hükümete karşı duruşunu ilk kez ilan etmiş oldu.

Yorumcu Xia Xiaoqiang bu yaşananların Hu ve Wen ile güç mücadelesi içinde olan Zhou’nun kaybetme sürecinde olduğunun işaretleri olduğuna inanıyor.

Xia “Biz ordunun Silahlı Polis’e değil fakat merkezi hükümete bağlı olduklarını ilan ettiğini gördük” dedi, aynı zamanda “BoXilai’nin partideki tüm görevlerinden alınmasından iki gün sonra Silahlı Sivil Polis’in Hu ve Wen’e karşı bağlılığını ilan etmesi Çu’nun gücünü kaybettiğinin işaretidir” dedi.

Bo görevden alındıktan sonra, bazı yurtdışı medyalar ve Jiang taraflısı bir sözcüde dahil olmak üzere, odak noktasını Bo’dan Zhou’ya çevirdi, Çu’nun skandallarını ortaya çıkarmaya başladı. Bu yaşananlar uzmanlara göre, Çu’nun azalan gücünün bir başka işareti.

Pekin Spring gazetesi Baş editörü Hu Ping, sözcüler tarafından yayımlanan bu tür  haberlere  göre, Zhou’nun da 18. Kongre’den önce görevini kaybedebileceği yorumu yaptı.

 “Eğer [Merkezi hükümet]  Zhou’nun usulca gitmesine izin verseydi tüm bu olumsuz haber yayımlanmasına gerek kalmazdı. Zhou’nun görev süresi hemen hemen dolmak üzere ve bundan sonra görevden alınacak. Bu olumsuz haberlerin ortaya çıkması Zhou’nun usulca gitmesine izin verilmeyeceğini gösteriyor”

 İngilizce kaynak: People’s Armed Police Declares Loyalty to Hu and Wen

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.