Çin Temsilcisinden Hong Kong Yönetimine Destek

Fotoğraf; Wikimedia Commons

Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde suçluların iadesine ilişkin yasa tasarısı nedeniyle büyük çaplı protestolarda merkezi hükümetten Çin hükümetine destek geldi.

Çin’in Hong Kong’daki Merkezi Hükümet İrtibat Ofisinin Direktörü Wang Zhimin, Pekin yönetiminin Başyöneticisi Carri Lam ve hükümetine desteğini sürdüreceğini belirtti.

Wang, “Çin hükümeti Başyönetici Lam ve hükümetinin Hong Kong’u hukuka uygun ve etkin şekilde yönetmeyi sürdürmesini desteklemektedir.” dedi.

Tüm tarafları meseleyi sükunetle ele almaya çağıran Wang, şu ifadeleri kullandı:

“Giderek artan sayıda yurttaş, yasa dışı davranışları hoş görmenin, şiddet eylemlerine bahaneler bulmanın hukukun üstünlüğü anlayışını tehdit ettiğinin ve sonuçta tüm Hong Kong vatandaşlarının çıkarlarına zarar verdiğinin farkına varmaktadır. Bu tartışma devam ettikçe sosyal hayatı olumsuz etkilemeye başlayacak, sorunlar ve riskler birikerek artacaktır.”

Bazı “dış güçlerin” Hong Kong’un iç işlerine karışmaya çalıştığını ileri süren Wang, “Hong Kong halkı, bölgeyi karıştırmak isteyen dış güçlerin gönüllü piyonu olmaya istekli marjinal gruplara karşı teyakkuzda olmalı ve kendi çıkarları için onlara karşı koymalıdır.” şeklinde konuştu.

Açıklama Wang’ın protestoların başından bu yana Pekin yönetiminin resmi temsilcisi olarak bu konuda yaptığı ilk değerlendirme oldu.

Hong Kong’da protesto nedeni

3 Nisan’da Meclis’e sunulan, Hong Kong’taki şüphelilerin Çin’e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı sunulmuştu.

Tasarı, Çin hükümetini desteklemeyenleri ciddi zulüm altına alacakları endişesiyle tepkilere sebep olmuştu.

Göstericilerin sayısı 2 milyona ulaşmasıyla, Hong Kong Başyöneticisi Carrie Lam, büyük tepkiler üzerine özür dilemiş, tasarıyı bu yasama döneminde bir daha görüşülmemek üzere geri çekmişti.

Ancak yasa tamamen iptal edilmemesiyle halk gösterilere devam ediyor.

Muhalifler yasanın çıkması halinde bunun Çin’in Hong Kong’daki siyasi muhalifleri hedef almasıyla sonuçlanacağından endişe ediyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.