Çin: Toprak Kayması Sonucu Gansu Eyaletine Bağlı Zhouqu Kasabası Çamur Altında Kaldı

(Çince Epoch Times gazetesinin 9 Ağustos 2010 tarihli haberi) Çin devlet medyasının 9 Ağustos sabahı resmi olarak açıkladığı habere göre, önceki gün Çin’in Gansu Eyaletine bağlı Zhouqu Kasabasında yaşanan büyük ölçekli toprak kayması sonucu, yaklaşık 1,300 kişi kayboldu, en az 130 kişi öldü ve 110’dan fazla kişi yaralandı. Bununla birlikte, alınan en son bilgiye göre, bu toprak kayması sırasında, toprak altında kalanların sayısının yaralılardan daha fazla olabileceği belirtilmekte. 

Yerel muhabire göre, toprak altında kalan Kasabayı selinde vurması sonucu, kurtarma çalışmaları için getirilen iş makineleri kullanılamamakta. “Şu anda sadece basit araç gereçler kullanılarak ve yürüyerek insanlar kurtarılmaya çalışılmakta.” Tüm bunların dışında, Zhouqu Kasabası komşu şehirlerden oldukça uzakta bulunmakta ve kasabaya giden yolların hepsi sel yüzünden bozulduğundan, yardım için gelenlerin kasabaya girişi oldukça zor.   

 7 Ağustos akşamı saat 10 civarında, Gansu Eyaletine bağlı Zhouqu Kasabasında aniden sağnak yağmur yağmaya başladı. Kasabanın kuzey tarafındaki toprak hızlı bir şekilde Kasabanın güney tarafına kaydı. Sanyan, Yueyuan, Chunchang gibi bir sürü köy tamamen toprak altında kaldı. Toprak kayması kuzeyden güneye yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda ve 500 metre (yaklaşık 250 bin küb metre) genişliğindeki bir alanı etkiledi. Quzhou Kasabası içindeki ana caddelerde toprak ve çamurun yüksekliği yaklaşık 2 metreye ulaştı ve şehir içindeki birçok bina yıkıldı.

 

Kayan toprak birçok evi yıktı, tuğla ve tahtadan inşa edilen evlerin çoğu nehre sürüklendi. Kasabanın güneyindeki 9 metre yüksekliğindeki bir köprünün altında çamur yüzünden tıkandı ve nehrin akışı tamamen kesilmesi yüzünden yaklaşık 200 bin metreküp suyun birikmesi ile kocaman bir göl oluştu.

 Zhouqu Kasabasının üçte ikisi sel altında kaldı. Olay yerindeki muhabirin ifadesine göre, Kasabanın bazı ana caddeleri geniş bir nehri andırıyor ve herşey su altında. Şu an selin yüksekliğinin biraz düşüş göstermesine rağmen, muhabirlerden alınan bilgiye göre, “Daha önce çok düzgün olan caddeler, uzun süre su altında kalmalarının ardından köpükler çıkarmaya başladı, bu yüzden durum çok daha tehlikeli hale gelebilir.”     

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.