Çin Ve Suriye: Dünya’da İstikrar Ve Adaleti Sağlayacak Çok Kutuplu, Dengeli Bir Sistem Kurulmalı

ŞAMSuriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, bugün resmi bir ziyaret için gelen Çin Halk Cumhuriyeti Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Konseyi Başkanı Jia Qinglin’i kabul etti. Yapılan görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra bölgesel konular ve özellikle Ortadoğu’daki gelişmeler ele alındı. Görüşmede Esad ve Qinglin, Dünya’da adalet ve istikrarı sağlayacak çok kutuplu ve dengeli bir dünya sisteminin kurulması konusunda görüş birliği içinde oldukları belirtildi.

Görüşmede ayrıca iki ülke arasında, siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilere ek olarak iki taraf arasında imzalanan anlaşmalar ele alındı.

Ortadoğu’nun gündemi ve barış süreci ile ilgili olarak iki ülkenin bu bağlamlardaki tutumlarının ele alındığı görüşmede Esad, Çin’in Arap davaları konusunda destekleyici tutumunu övdü.

Qinglin ise Suriye’nin bölgede istikrar ve barışın sağlanması amacıyla oynadığı yapıcı role ülkesinin takdir ettiğini ifade ederek, Suriye’nin işgal altındaki Golan topraklarını tam olarak geri alma hakkını desteklediklerini belirtti.

Esad ve Qinglin, bölgesel ve uluslararası arenadaki gündem konularını ele aldıkları görüşmede, tüm dünyada daha çok adalet ve istikrar sağlayacak çok kutuplu dengeli yeni bir dünya sisteminin kurulması gereği vurgulandı.

Görüşmeye Ulusal İlerici Cephe Genel Sekreter Yardımcısı Süleyman Kaddah, Arap Sosyalist Birlik Partisi Genel Sekreteri Safvan Kudsi, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban, Qinglin’e eşlik eden heyet ve Çin’in Şam Büyükelçisi katıldı.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.