Çin Yeni Yılı 2020: Nergis Efsanesi

Shutterstock Image

Bu mis kokulu çiçek nezaketin ve iyi kaderin talihli bir simgesidir.  

Cindy Chan tarafından
Epoch Times Çalışanı

Çinliler, genellikle miladi takvimde tipik olarak Ocak sonu ile Şubat sonuna arasında denk gelen Çin Yeni Yılı döneminde çiçek sergilemek ve çiçeklerin keyfini çıkarmak gibi bir geleneğe sahiplerdir ki 2020 yılında bu en önemli Çin festivalleri 25 Ocak pazar gününe denk gelmektedir.

Uzun kış bahara doğru ilerlerken çiçekler açmaya başladığında, bu durum refahı ve gelecek olan iyi bir serveti işaret eden yeni büyümeyi ve yeni yaşamı temsil eder. Çiçekler aynı zamanda masumiyet, zarafet, incelik, sevgi ve lüks gibi diğer aziz ve umut verici nitelikleri sembolize eder.

Çin Yeni Yılı kutlamaları ile ilişkili çiçekler arasında orkide, şeftali çiçeği, keçi söğütü, gladiola, şakayık ve nergis vardır.

Çince “shuxxiānhuā “olarak adlandırılan Nergis, ya da tam anlamıyla ”su ölümsüz çiçek” tüm çiçekler arasında en uğurlu olanlarındandır. Kutsal Çin Zambağı olarak da bilinen kağıtbeyazı nergis, toxinlerden arındıran kokusu, altın sarısı çanağı ve kar kadar beyaz narin yapraklarıyla özellikle çarpıcıdır.

Güzel kokulu Nergis Çin Yeni Yılı zamanında özellikle güney Çin’de her sokakta görülebilir.

Yaklaşık 15 gün süren bu kutlama sırasında, insanlar sadece bu enfes çiçeğin güzelliğini ve kokusunu takdir etmekle kalmaz, aynı zamanda Nergis efsanesini de hatırlarlar.

İki Kardeş

Hikayeye göre, uzun bir zaman önce, iki oğlu olan zengin bir çiftçi varmış. Çiftçi, iki oğluyla birlikte mutlu ve refah bir hayat sürermiş ancak, baba öldükten sonra her şey değişmiş ve ailenin varlıklarını iki oğluna bırakmış.

Ağabeyi, küçük kardeşinin yararlanması kolay biri olduğunu düşünüp onu kullanmak için harekete geçmiş.  

Büyük ağabey, ” Ben büyük oğul olduğum için, tüm mülk ve para bana ait olmalıdır.” dedi. Küçük kardeşine sadece çorak çakıl dolu bir suyolu verdi. Buna rağmen, küçük erkek hiçbir şikayette bulunmadan bunu kabul etti.

Fakat su yolu ekin ekmek için hiç elverişli değildi. Bu yüzden genç kardeş hayatını kazanmak için hiçbir şey yetiştiremedi. Eşyalarını rehin olarak vermek zorunda kaldı ve çoğunlukla ham pirinç ve bitki kökleri yemek zorunda kaldı.  

Bir süre sonra, rehin vermek için hiçbir şeyi kalmadı ve artık açlığa dayanamadığı noktaya gelene kadar birkaç günü hiçbir şey yemeden geçirdi.  Ağabeyinden yardım istemekten başka çaresi kalmamıştı.

Mirasın neredeyse tamamını kendisi için alan ağabeyi lüks bir hayat yaşıyordu. Bir konakta yaşıyor, ipek kıyafetler giyiyor ve güzel yemekler yiyordu. Yine de küçük kardeşine sempati duymadı.

Yardım isteyecek başka kimse olmadığı için küçük erkek kardeş ağabeyinin ön kapısının önünde acı bir şekilde ağlamaya başladı. O kadar büyük bir stres içerisindeydi ki, stresi Cennetteki Yeşim İmparator’u ürküttü ve o da Toprak Tanrısına bu olayın neden olduğunu öğrenmesi için emir verdi.

Toprak Tanrısı ne olduğunu öğrendi ve Yeşim İmparatoruna rapor vermek için geri döndü. Durumu biraz düşündükten sonra, Yeşim İmparatoru Toprak Tanrısına, genç adamın dikmesi için bazı büyülü Nergis soğanları getirmesini emretti.

Yeşim İmparatoru,” Bu soğanlara nimetler verdim, böylece bu genç adamın çakıl çukurunda yetişen nergisler her yıl çiçek açacak ” dedi ve ekledi; “Diğer yerlerde, bu soğanlar sadece bir yıl boyunca çiçek verecek ve diğer seneye kalmayacaklar. İnsanlar kendi nergislerini büyütmek istiyorlarsa, her yıl bu genç adamdan soğan satın almak zorunda kalacaklar.”

Fotoğraf: Wikimedia Commons

‘Cennet Alçakgönüllü Olanlara İyilik Eder’

Nergis soğanlarını taşıyan Kara Tanrısı insan dünyasına geri döndü ve yaşlı bir adama dönüştü. Küçük kardeşi buldu ve ona şunları söyledi: “Cennet mütevazı olanları destekler. İşte sana Nergis soğanları. Onları çakıllı suyoluna dikin, size zenginlik getirecekler.”

Toprak Tanrısı, bu soğanların nasıl büyülü olduğunu açıklamaya devam etti. Sonra göz açıp kapayıncaya kadar kayboldu. Nutku tutulan küçük kardeşi ağır başlılıkla Yeşim İmparator’a nezaketi için şükranlarını ifade etmek üzere Cennete dua etti.

Soğanları diktikten sonra, küçük erkek kardeş, nergislerin çakıl çukurunda ne kadar hızlı büyüdüğünü ve çiçek açtığını ve gri, çorak araziyi canlı beyaz ve sarı renkte bir çiçek bahçesine döndürdüklerini görmekten şaşkına döndü.

Çin Yeni Yılı yaklaşırken, birçok insan küçük kardeşten Nergis soğanları almaya geldi ve küçük kardeşin hayatı hızlı bir şekilde düzeldi.

İnsanlar bu soğanlardan üretilen olağanüstü güzel çiçeklere hayran kaldılar. Yeşim İmparatorunun dediği gibi, o andan itibaren, birçok insan kendi nergislerini büyütmek için her yıl küçük kardeşten yeni soğanlar almaya geldi.

Küçük erkek kardeş böylece daha zengin oldu. Ağabeyi ise servetini kaybetmeye başladı.

Kendisine nasıl davrandığına bakmaksızın, şefkatli bir kalbe sahip olan küçük kardeşi her yıl ağabeyine dikmesi için Nergis soğanları verdi. Ancak, ağabeyi bitkilere ne kadar iyi bakım yaparsa yapsın, soğanları, küçük kardeşinin topraklarında yetişen nergislerdeki gibi muhteşem çiçekler üretmedi. 

Yıllar geçtikçe, nergisler nezaket ve refahı sembolize etmeye başladı ve insanlar özellikle Çin Yeni Yılı boyunca onlara çok düşkün oldular.

Çeviri: G. Hakan Koçman

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.