Çin’de 1 Milyar Yuan Tutarında Sahte Louis Vuitton Ele Geçirildi

Fotoğraf: Noel Celis/AFP/Getty Images
Fotoğraf: Noel Celis/AFP/Getty Images

Güney Çin’in Guangzhou şehrinde polis, lüks taklit çanta üreten bir grubu ortaya çıkardı ve verilen bilgiye göre yaklaşık 1 milyar yuan (163 milyon dolar) değerinde Louis Vuitton ele geçirdi.

Buna bağlı olarak, polis 14 şüpheliyi tutukladı. Çin polisi, geçen Haziran ayında da buna benzer bir operasyon ile sahte Louis Vuitton üreten 6 fabrikayı kapattığını açıkladı. Sahte Louis Vuitton satan websitesi de kapatıldı.

Polis, 180.000 civarında cüzdan ve çantanın ele geçirildiğini bildirdi. Ayrıca 11.000 adet sahte Louis Vuitton bavulu, 30 milyon sahte etiket, sahte satış faturaları ve çanta yapımında kullanılan 27 farklı ekipman ele geçirildi.

Çin’de dünya markalarının taklidini üreten çok sayıda fabrika ve atölye bulunmakta. Son yıllarda bunlar ile mücadele artırıldı. 20 Mayıs’ta Guangzhou’da 630.000 çift sahte Nike ve Adidas ayakkabı ele geçirildi.

Sadece bu yıl Guangzhou’da polis, 943 sahte ürün vakası tespit etti ve 749 şüpheliyi tutukladı.

Lüks ürünlerin yüksek kalitede üretilmiş sahteleri Çinli tüketiciler arasında oldukça popüler.

Bu ay piyasaya sürülen İPhone6’nın bile Çin’de “Sophone i6” adlı taklidi bulunmakta. Gerçek iPhone 800 dolara satılırken sahtesi internette 140 dolara satılmakta

Haberi hazırlayan: Lu Chen, The Epoch Times

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.